Napisz opowiadanie o dalszych losach niewidomej dziewczynki z katarynki
napisz opowiadanie odtworcze w narracji pierwszoosobowej zadanie dodane 27 marca 2011 w Język polski przez użytkownika niezalogowany [Szkoła podstawowa]W noweli Bolesława Prusa pt. "Katarynka" opisane są losy niewidomej dziewczynki i mecenasa Tomasza, który zdecydował się jej pomóc.. Gdy pan Tomasz zorientował się, że mieszka naprzeciwko niewidomej dziewczynki, bez wahania postanowił jej pomóc.. Pewnego dnia mecenas usłyszał dźwięki katarynki na podwórzu obok.. Niestety kobieta nie chciała podjąć próby leczenia córki, ponieważ nie miała pieniędzy.. Dopiero gdy kataryniarz kończył swój koncert, szła dalej ulicą do okulisty.. Wydarzenia rozgrywają się w XIX wiecznej Warszawie.. Powinienem był zająć się nim od dawna - pomyślał mecenas.Nagle, gdy otwierał książkę telefoniczną, by poszukać numeru do okulisty, usłyszał pukanie do drzwi.-Kto tam?. Któregoś dnia niewidoma wraz z przyjaciółką swojej matki poszła kupić nowe ubrania.Charakterystyka niewidomej dziewczynki, Ośmioletnia ociemniała dziewczynka wraz z matką i jej koleżanką od niedługiego czasu zamieszkuje lokal przeznaczony dla mniej zamożnych najemców, mieszczący się na wprost okien pana Tomasza.Niewidoma dziewczynka ma około ośmiu lat, ciemne włosy i ładną twarz.. Po jakimś czasie, pan Tomasz spostrzegł, iż dziewczynka jest niewidoma.. Dziewczynkę cechują spokój, opanowanie, poddanie się losowi.Niewidoma dziewczynka tańczyła, cieszyła się muzyką..

Dalsze losy niewidomej dziewczynki z Katarynki.

Gdy pan Tomasz zorientował się, że mieszka naprzeciwko niewidomej dziewczynki, bez wahania postanowił jej pomóc.znajomego w rozstrzyganiu pewnej trudnej sądowej sprawy, zapomniał zupełnie o dziewczynce i jej współlokatorkach.. Zbulwersował się, ponieważ musiał rozwiązać pewną poplątaną sprawę odnośnie do pracy.. Mama dziewczynki zajmuje się szyciem, natomiast druga kobieta jest pończoszniczką.. Mieszkała z matką i starszą panią w wynajmowanym lokalu.Dopiero gdy kataryniarz kończył swój koncert, szła dalej ulicą do okulisty.. napisz opowiadanie odtworcze w narracji pierwszoosobowej zadanie dodane 27 marca 2011 w Język polski przez użytkownika niezalogowany [Szkoła podstawowa]W noweli Bolesława Prusa pt. „Katarynka" opisane są losy niewidomej dziewczynki i mecenasa Tomasza, który zdecydował się jej pomóc.. Uczniowie ustnie w kilku zdaniach przedstawiają swój własny sąd o postaci.. Na początku lektury dowiadujemy się jedynie, że pan Tomasz mieszka w Warszawie, o czym informują nas nazwy ulic i placów, którymi lubił przechadzać się mężczyzna.Katarynka Na ulicy Miodowe co dzień około południa można było spotkać egomościa¹ w pewnym wieku, który chodził z placu Krasińskich ku ulicy Senatorskie .. Ta wiadomość dała jej wielką nadzieję na normalne życie.. Ona też, jak pan Tomasz, kocha muzykę..

Do pokoju weszła matka niewidomej dziewczynki.

Jest zamożny, jego zainteresowaniem jest sztuka.. Miał szerokie grono przyjaciół, w którym… Czytaj dalej →-Biedne dziecko!. Miał szerokie grono przyjaciół, w którym był lekarz o imieniu Krzysztof.Historia niewidomej dziewczynki z noweli katarynka .. Postanowiły one połączyć siły, b.Historia niewidomej dziewczynki z noweli katarynka .. Ona, biedactwo, w tym domu spokojnym dawno już nie doświadczyła tylu wrażeń!I reakcję niewidomej dziewczynki na dźwięki katarynki.. Wreszcie ubogie kobiety przeniosły się do kamienicy, w której mieszkał pan Tomasz, a mała dziewczynka narzekała, że musi wszystkiego uczyć się od nowa, rozkładu pomieszczeń, przedmiotów itd., a także, że mieszkanie jest smutne i nie ma żadnej rozrywki.Pana Tomasza, jednego z głównych bohaterów noweli pozytywistycznej „Katarynka" pióra Bolesława Prusa, poznajemy poprzez wypowiedzi trzecioosobowego narratora utworu.. Niestety kobieta nie chciała podjąć próby leczenia córki, ponieważ nie miała pieniędzy.. Razem z matką i jej koleżanką od niedawna zajmuje lokal dla niezamożny najemców, mieszczący się na wprost okien pana Tomasza.. Latem nosił on wy-Stró kwintne, ciemnogranatowe palto, popielate spodnie od pierwszorzędnego krawca, buty połysku ące ak zwierciadła — i — nieco wyszarzany cylinder².Od pierwszego zetknięcia niewidomej dziewczynki z katarynką- momentu, który w sposób diametralny zmienił jej życie- minęło wiele tygodni..

~ na 06.05 - w zeszyciPrzydatność 80% Dalsze losy niewidomej dziewczynki - "Katarynka''.

Sam zaś postanowił udać się do kilku okulistów i zająć .Niewidoma dziewczynka - ośmioletnia sąsiadka pana Tomasza.. - zawołał.Drzwi się otworzyły.. Pan Tomasz już dwa dni po odkryciu, że dziewczynka jest niewidoma, dał jej matce adresy okulistów, których znał.. Lekarze twierdzili, że dziewczynka odzyska wzrok, ale będzie musiała prześć trudną opaerację.. Pan Tomasz jest prawnikiem , prowadzi bardzo poukładane życie.. Napisz jak potoczyłyby się losy dziewczynki .Bolesław Prus - Katarynka - Dalsze losy niewidomej dziewczynki - Opowiadanie Dominika Grabowska 20 sierpnia, 2013 język polski , Szkoła podstawowa 1 Comment Pewnego dnia pan Tomasz wybiegł ze swego gabinetu z listą najlepszych okulistów.W noweli Bolesława Prusa pt. "Katarynka" opisane są losy niewidomej dziewczynki i mecenasa Tomasza, który zdecydował się jej pomóc.. W noweli Bolesława Prusa pt. "Katarynka" opisane są losy niewidomej dziewczynki i mecenasa Tomasza, który zdecydował się jej pomóc..

Napisz : Jak ,według mnie ,potoczyły się dalsze losy niewidomej dziewczynki?

Przyprowadzony przez służbę Tomasza lokaj spodziewał się kary za niedopilnowanie obowiązków.. Pan Tomasz już dwa dni po odkryciu, że dziewczynka jest niewidoma, dał jej matce adresy okulistów, których znał.. Płakała.-O Boże!. Wprowadza się do mieszkania naprzeciwko kamienicy pana Tomasza, gdzie mieszka razem ze swoją matką i jej przyjaciółką.. Nie ma okazji słuchać pięknych koncertów, ale umie dostrzec piękno nawet w fałszywej muzyce katarynki.. Ta wiadomość dała jej wiwlką nadzieję na normalne życie.. Prowadzi samotny tryb życie.Przydatność 80% Katarynka - dalsze losy bohaterów.. Dziecko zaczęło inaczej spędzać czas, inaczej podchodzić do życia.. Miał szerokie grono przyjaciół, w którym był lekarz o imieniu Krzysztof.Dalsze losy niewidomej dziewczynki - "Katarynka''.. Pan Tomasz jest głównym bohaterem, jest on mężczyzną w średnim wieku.. Blada jej twarz zarumieniła się, usta śmiały się, a pomimo to z zastygłych oczu płynęły łzy jak grad.. W wieku 6 lat na skutek tajemniczej choroby utraciła wzrok, co wcale nie odebrało jej radości życia.Katarynka jest to nowela o panu Tomaszu i o niewidomej dziewczynce.. 5. zadanie domowe.. Biedak stracił posadę.. zadanie dodane 27 marca 2011 w Język .napisz opowiadanie o dalszych losach każdego z braci.Królowa.. - rozwiązanie zadaniaPodstawowe informacje o bohaterze .. Skawiński wziąwszy Pana Tadeusza do ręki powrócił myślami do swej odległej ojczyzny.Nie znamy zakończenia dalszych losów bohaterów, ale domyślam się, że B. Prus w ten sposób nawiązuje kontakt z czytelnikiem, by zmusić go do myślenia o problemie.Bolesław Prus - Katarynka - Dalsze losy niewidomej dziewczynki - Opowiadanie Dominika Grabowska 20 sierpnia, 2013 język polski , Szkoła podstawowa 1 Comment Pewnego dnia .Dziewczynka jest skłonna do wzruszeń, chciałaby poznać cały świat, tańczy, głośno klaszcze i płacze, słysząc katarynkę.. Mężczyzna postanowił więc finansować zabieg małej sąsiadki.Do posiadłości obok wprowadziły się dwie panie z małą, może ośmioletnią dziewczynką.. € Cele lekcji: - krzyknęła… Czytaj dalej →Historia niewidomej dziewczynki z noweli katarynka .. "Katarynka" BolesBawa Prusa Data dodania: 2011-05-24 22:14:06 Autor: Magdalena Polak KONSPEKT LEKCJI J˘ZYKA POLSKIEGO W KLASIE €I GIMNAZJUM Temat lekcji: W krainie ciemno[ci, czyli o smutnym losie niewidomej dziewczynki BolesBaw Prus ˚Katarynka ˛.. Mężczyzna postanowił więc finansować zabieg małej sąsiadki.Bolesław Prus - Katarynka - Charakterystyka dziewczynki Dominika Grabowska 19 sierpnia, 2013 język polski , Szkoła podstawowa 1 Comment Dziewczynka, która występuje w noweli Bolesława Prusa Katarynka miała 8 lat.. Omówienie zmian w zachowaniu bohatera.. Jednakże Pan Tomasz nakazał mu, by w zamian za stosowną opłatę, każdego dnia wpuszczał na podwórze katarynkę.. Lekarze twierdzili, że dziewczynka odzyska wzrok, ale będzie musiała przejść trudną operację..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt