Rozprawka antygona rozum
Romantycy przewartościowali pojęcie rozumu, przyznając wyższą rangę temu, co niedostępne poznaniu za pomocą „szkiełka i oka".Warto zastanowić się nad tym, czy w życiu lepiej kierować się sercem czy rozumem.. Kreon natomiast, popełniając tragiczne zbłądzenie - czyli sprzeciwiając się prawom boskim, poddaje się działaniu Losu, który prowadzi go do klęski.W życiu należy kierować się racjami rozumu.. Twoja praca powinna liczyc co najmniej 250 wyAntygona nie boi się śmierci, bo wie, że i tak kiedyś ona nastąpi.. Uważając się za nieomylnego, wietrząc zewsząd podstęp i chęć obalenia go z tronu, nie posłuchał rady syna, czym doprowadził do jego śmierci.Zadanie: rozprawka na temat czy antygona miała rację, podejmujac decyzje o pogrzebaniu zwłok brata Rozwiązanie: konflikt tragiczny, z jakim mamy do czynienia w antygonie , dotyczy antygony i kreona budzi - Najważniejsze są więzi rodzinne, uczucia łączące bliskich.. Aby zrozumieć determinację i upór dziewczyny, trzeba znać podstawowe wiadomości na temat wiary starożytnych Greków w życie pośmiertne.Prawda rozumu a prawdy uczucia w „Antygonie".. .Antygona musiała stać na straży honoru swojej rodziny.. Prowadzona na śmierć żałowała życia i świata.. Należy też rozważyć racje przeciwne.. Na sądzie przed Kreonem zachowała dumę i godność, nie wypierała się swojego czynu i nie prosiła o wybaczenie.Matura próbna Operon 2018 POLSKI podstawowy: "Antygona" Sofoklesa na maturze z polskiego Odpowiedzi, pytania, arkusze 20.11.2018 Małgorzata Mrowiec 20.11.2018 Zobacz galerię (4 zdjęcia)Plik rozum siła człowieka czy źródło pychy rozprawka antygona(1).pdf na koncie użytkownika muyideen • Data dodania: 21 wrz 2018Antygona po złamaniu królewskiego zakaz grzebania zwłok zdrajcy i przeciwstawiła się tym samym prawom rządzącym w państwie..

Czy Kreon poniósł klęskę ze względu na kierowanie się rozumem?

Chór starców to głos doradczy, ale nie decydujący.. Rozum pozwala ludziom rozwijać się.Kreon był władcą, który nie miał skrupułów.. Rodzina powinna zapewnić zmarłemu należne mu miejsce pochówku bez względu na jego czyny, które dokonał za życia.. Kreon jawi się jako „wcielenie" czystego racjonalizmu.Antygona nie bała się tego, co ją może czekać.. Chciała być wierna niepisanemu, odwiecznemu i trwałemu prawu boskiemu oraz czuła się w obowiązku pogrzebać zwłoki zmarłego, aby nie zostać zhańbiona, a dusza mogła zaznać wiecznego spokoju w Hadesie.Racje Antygony.. Znajdziesz tu darmowe rozwiązanie każdej pracy domowej, skorzystaj z wyszukiwarki, jeśli nie znajdziesz interesującej Cię pracy zadaj szybko pytanie, nasi moderatorzy postarają się jeszcze tego samego dnia, odpowiedzieć na Twoje zadanie.Prawda serca czy prawda rozumu.Omów konflikt racji na podstawie dramatu Sofoklesa "Antygona" ninimum potrzebuje 3 strony A4 Darmowe rozwiązanie pracy domowej, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum studiaAntygona - Motyw pychy Doprowadziła Kreona do zguby.. są one dla niego rzeczą najważniejszą, a zdrada .ziemskie, kierując się rozumem oraz dobrem państwa, rozkazał pozostawić go bez pochówku.. Antygoną kierowały: miłość do brata, rodzinna solidarność, poczucie obowiązku wobec zmarłego, posłuszeństwo prawom boskim..

Żaliła się, że nie zaznała miłości.Antygona - „Rola rozumu w życiu człowieka".

Pierwszym argumentem, jaki chciałbym przestawić, jest to, iż Antygona nie miała wyjścia.Antygona dowiedziała się w ten sposób wiele o sobie, między innymi to,że potrafi osiągnąć to, co postawi sobie za cel mimo wszelkich przeciwności, nawet bym powiedział,że za wszelką cenę, czy to, że mimo przeciwności nie traci nadziei i nie popada w zwątpienie.Racje Antygony - Prawa boskie są ważniejsze niż prawa stanowione przez człowieka.. Wybiera modlitwę o przebaczenie i pozostaje wierna nakazowi władcy.. Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., ?Kto miał rację Antygona, czy Kreon?. Uważał, że kobieta winna jest posłuszeństwo, a prawo religijne nie może być ważniejsze od ustawowego.. Antygona postanowiła przeciwstawić się zakazowi króla, chociaż wiedziała, że spotka ją kara.. Czy Antygona postąpiła dobrze, uznając racje serca?. Antygona nie myśląc o konsekwencjach, zosała ukarana za swój zgubny czyn.. Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie ?. Który sposób pojmowania świata jest właściwy?. Antygona uznaje taką postawę za maskowane tchórzostwo.. Emocje, jakie towarzyszą w danym momencie mogą prowadzić do zgubnych decyzji, które często decydują o dalszym losie.. Mówi o sobie, że jest "klątwą brzemienna" i chyba spodziewa się, że przyjdzie jej umrzeć.. Kreon nie zdawał sobie sprawy, że będąc pysznym, dopuścił się winy..

Człowiek oddany całkowicie idei państwa musi być intelektualistą, rzecznikiem rozumu.

Mówi, że oddanie czci i obrońcy, i najeźdźcy są złe.. Rozum-Siła człowieka czy źródło pychy prowadzącej do klęski?. Winną nieszczęść Kreona była pycha, której nie potrafił się wyzbyć.. Każdy człowiek staje w pewnym momencie na rozdrożu ścieżek życia, które nakazują mu wybrać, czy jego losem będzie kierował rozum, czy serce.. - Obowiązkiem krewnych jest pogrzebanie zmarłych ze swojej rodziny.. Sugeruje Kreonowi niewłaściwość zakazu.. Niestety, jej postawa, według Kreona, zasłużyła jedynie na śmierć.. Teraz już sam nie wiem, bo jeśli można było się odwołać nie tylko do antygony, to zjebałem, bo moglem dać jakikolwiek mit albo utożsamić rozum jako zerwanie jabłka w edenie, cokolwiek kurwa.Antygona pochodzi z rodu dotkniętego kiedyś klątwą.. Antygona odpowiada, że wśród zmarłych inne panują prawa, i trudno nienawiść przenosić na zmarłych „Współkochać przyszła, nie współnienawidzić", mówi .Ismena przyznaje Antygonie rację, ale powstrzymuje się od czynów.. Taki stan - przeciwieństwo między samoświadomością bohatera a jego rzeczywistą sytuacją - nazywa się w tragedii greckiej ironią tragiczną, lub ironią .O rozumie wiele mówi w Satyrach Krasicki — podkreśla jego wartość, a także przeciwstawia głupocie.W romantyzmie rozum staje się przeciwieństwem serca, które reprezentuje „czucie i wiarę" (Romantyczność Mickiewicza)..

Tak więc rola rozumu w ludzkim życiu jest ogromna, jednak tą potęgę równoważą ich słabości.

By mogło właściwie funkcjonować niezbędna jest logika i zdrowy rozsądek.. Władca oburza się i nie przyznaje mu racji.Rozum czy serce?. ; Racje rozumu pozwalają na: - dokonywanie racjonalnych wyborów, - kalkulację argumentów za i przeciw,Następnym dowodem, który potwierdza rację Antygony w sporze, jest godne pochowanie ciała poległego.. Dlatego w tej rozprawce postaram się dowieść słuszności następującej tezy: „Antygona ginie, a Kreon ponosi klęskę".. Rozważ problem, analizując podany fragment i odwołując sie od wybranego dramatyu antycznego oraz innego tekstu kultury.. Jest to problem, który rozważali, rozważają i z całą pewnością będą rozważać twórcy tekstów kultury, w tym literatury.. Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.. Kreon był racjonalistą, kierował się rozumem, chciał stworzyć sobie autorytet.Rozpisałem się na rozprawce, myślałem, że trzeba się odwołać do fragmentu, do całego tekstu kultury, i innego tekstu kultury.. Moim zdaniem w życiu powinniśmy się kierować głosem serca i spróbuję to udowodnić w tej rozprawce.Antygonie zależało tylko na obronie godności człowieka, chciała zapewnić swojemu bratu pochówek.. Czy życie jest coś warte bez serca?. Gdy postanowiła pochować brata, nawet Ismena nie mogła odwieść jej od tych zamiarów.. Śmieć, na którą z pewnością nie zasłużyła.. Antygona argumentuje, że przestrzega praw boskich, a zgodnie z nimi każdy kto umarł musi zostać pochowany, niezależnie od tego jakich niecnych czynów dopuścił się za życia.Rozprawka - Antygona.. Kreon zarzuca jej pychę i butę.. ***Antygona reprezentuje prawo boskie,napisane, odwieczne.Antygona - Motyw winy i kary.. Dzieje się tak dlatego, że pisarze obserwują świat, a następnie go opisują.Witamy na zalicz.net!.Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt