Napisz co grecy przejęli z kultury minojskiej i mykeńskiej
Kultura ta powstała z okresie 3000-1100 r. p. n. e W latach 1600-1100r.p.n.e trwałGrecy, jak zwykle, stworzyli własną mitologię o założeniu Myken, z Perseuszem jako bohaterem.. 3000 p.n.e. - 1200 p.n.e. Historia Grecji sięga III tysiąclecia przed naszą erą - do Epoki Brązu.Tworzyła się, począwszy od 3200 r. p.n.e., na bazie kultury cykladzkiej (Cyklady), minojskiej (Kreta i wyspy Morza Egejskiego) i mykeńskiej (Peloponez), na obszarze zbliżonym do obszaru Grecji współczesnej.Jako pierwsza wykształciła się kultura minojska - na .Kulturą grecką nie możemy nazwać cywilizacji minojskiej i mykeńskiej.. Od kiedy w odniesieniu do mieszkańców kraju nazywanego Grecją możemy zacząć używać terminu "Grecy"?. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ pojęcie tożsamości narodowej obejmuje nie tylko najważniejsze uwarunkowania społeczne i materialne, ale także tradycję etniczną, kulturową i językową.Na Krecie obowiązkowo staramy się zobaczyć legendarny pałac Minosa w Knossos (kojarzony z labiryntem i mitem o Minotaurze, Ariadnie i Tezeuszu), gdzie usłyszymy opowieść o kulturze minojskiej.Greków • Odniesienia do zmagań grecko-perskich w kulturze współczesnej - wskazuje odniesienia do dziejów starożytnej Grecji w kulturze współczesnej greckich (Maraton, Termopile, Salamina, Plateje, Mykale) - wyjaśnia przyczyny sukcesu Greków - wymienia skutki wojen grecko-perskich Miltiadesa, Leonidasa, Temistoklesa 5..

A ktoś kojarzy, kiedy Jonowie przybywają do Grecji ?kultury minojskiej i mykeńskiej.

Figurki kreteńskie przedstawiają wspaniale odziane damy w spodniach i obcisłych, otwartych z przodu, gorsetach.. Święto to wywodzi się najprawdopodobniej z celtyckiego święta Samhain, które obchodzone było mniej więcej w tym samym czasie i również związane było ze zmarłymi.Pierwszy dzień listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy, co powoduje, że wiele osób podróżuje nawet na wielkie odległości, aby odwiedzić groby .Z początku Grecy przejęli bardzo wiele elementów kultury minojskiej (egejskiej), ale już od połowy II tysiąclecia p.n.e. stopniowo uwalniali się spod jej wpływów i tworzyli własną kulturę określaną mianem mykeńskiej.. Kontakty opierały się głównie na wymianie handlowej, takie kontakty doprowadziły do zaczerpnięcia wielu motywów i wątków ze sztuki minojskie i przeszczepienia je na grunt kultury mykeńskiej.Przydatność 70% Napisz notatke o dniu Wszystkich Świętych.. kultury minojskiej (ok. 2000-1450 r. p.n.e.), kultury mykeńskiej (ok. 1580-1200 r. p.n.e.) - identyfikuje postacie: Minosa, Agamemnona - wskazuje na mapie krainy starożytnej Grecji, Kretę, Cypr - wymienia osiągnięcia cywilizacyjne przedstawicieli kultury minojskiej i mykeńskiej - omawia warunkiPrzedstaw jakie sukcesy Rzymian zostały wyjaśnione w tekście jeden oraz dwa na podstawie wiedzy z podręcznika podaj inne wyjaśnienia 2020-11-16 19:13:11; 1. Podaj co najmniej 3 przykłady postaw/działań Polaków wobec polityki okupanta niemieckiego..

Nazwa kultury minojskiej pochodzi od legendarnego władcy Krety - Minosa.

Scharakteryzuj najważniejsze formy ustrojowe greckich polis.. W ten sposób powstał pismo linearne typu , • budowano wielokondygnacyjne pałace; budulcem kamień, • miasta i cytadela otoczona potężnymi murami - mury cyklopie budowane bezLekcja: "008 Starożytna Grecja w dobie kultury minojskiej i mykeńskiej" Starożytna Grecja w dobie kultury minojskiej i mykeńskiej.. Ponieważ kreteńskie hieroglify pozostają nierozszyfrowane, a pismo linearne A zostało tylko częściowo rozszyfrowane, język minojski" jest nieznany .Grecy stają się Grekami.. Cywilizacja Krety.. * 2020-11-16 11:59:43; Założenia i skutki rewolucji kulturalnej w Chinach 2020-11-16 08 .Warunki naturalne sprzyjały osadnictwu ze względu na górzystość terenu, trudno dostępne były przejścia, i linię brzegową z licznymi zatokami.. Na jakich regionach skupiła się cywilizacje Grecji w II i I tysiącleciu p.n.e?. Język ten był zapisywany poprzez kreteńskie pismo hieroglificzne, a później sylabiczne pismo linearne A.. Kultura minojska i mykeńska - w kulturze okres najstarszy.. Generalnie, przyjmuje się mniej więcej taki podział: epoka archaiczna, i obecna w niej, zgoła inne kulturowo od późniejszych Greków, cywilizacje mykeńska i minojska, potem najazdy Dorów i Ludów Morza, i na kilka wieków mniej więcej od XI do VIII w p.n.e. mamy .Odkrywcą kultury minojskiej był angielski archeolog Arthur Evans..

Kultura kreteńska (minojska) W starożytnej Grecji były dwa najstarsze ośrodki kultury.

Ludność zajmowała się hodowlą kóz, owiec oraz uprawą winnej latorośli i oliwek.Język minojski - język używane przez starożytną cywilizację minojską zamieszkującą Kretę w latach ok. 1800-1450 p.n.e. cywilizacji europejskiejOmów cechy charakterystyczne kultury minojskiej i mykeńskiej.. Grecy przejmowali powoli posiadłości wysp Morza Egejskiego na przełomie II i I tysiąclecia p.n.e. Mykeny były starożytnym grodem Achajów (Greków), którym władał Agamemnon.Co tworzy kulturę antyczną?.

Pierwszy z nich znajdował się na greckiej wyspie - Krecie, stąd nazwa kultury kreteńskiej.Kultura minojska wywarła olbrzymi wpływ na kulturę mykeńską, istniejąca pomiędzy rokiem 1600 i 1100 p.n.e..

Prace wykopaliskowe na Krecie rozpoczął w roku 1899, znajdując pozostałości pałacu w Knossos oraz ruiny pałacu w Kato Zakros, który składał się z 250 komnat.Szczególną rolę na Krecie pełniły pałace.To jedynie pewna poszlaka, kolejna poszlaka, w połączeniu z mitologia, elementami archeologii, tekstami tabliczek z Pylos, daje to w miarę spójny obraz, pokrywający się z tym co przedstawiłem.. Potęga i Nazwa minojska pochodzi od imienia króla Krety Minosa.. Grecja - kolebka Podsumowanie 7 Polecane publikacje Benedetto Bravo, Ewa Wipszycka, Historia starożytnych Greków, t. 1, Warszawa 1988.Kultura (cywilizacja) mykeńska (ok. 1700/1600 - 1150 p.n.e.) - najstarsza greckojęzyczna kultura rozwijająca się w późnej epoce brązu na terenie Grecji kontynentalnej (stopniowo rozprzestrzeniła się na inne obszary regionu egejskiego), ostatnia faza kultury helladzkiej.Grecja prehistoryczna.. Zgodnie z mitem Perseusz, półbóg, syn Zeusa, zabił przez przypadek swego dziadka Acrisiusa, króla Argos.. Kultura grecka jaka wyłoniła się (niemal dosłownie, gdyż w porównaniu z wiekami ciemnymi znacząco rośnie ilość znalezisk archeologicznych, pojawiają się źródła pisane) z wieków ciemnych, posiadała większość cech, które we współczesnym świecie przypisuje się pojęciu starożytna Grecja.Grecy tego okresu posługiwali się nowym alfabetem, żyli we w miarę egalitarnych .Kultura minojska, kultura kreteńska - jedna z najstarszych cywilizacji epoki brązu w obszarze Morza Śródziemnego.Odkryta i poznana dokładniej na początku XX wieku dzięki pracom wykopaliskowym prowadzonym przez archeologa Arthura Evansa w Knossos.Zaczęła kształtować się około 3000 r. p.n.e. na wyspie Krecie, szczyt rozwoju osiągnęła w tzw. okresie młodszych pałaców (ok .Starożytni Grecy pozostawili nam świat sztuki, nauki i kultury materialnej, który jest fundamentem współczesnej kultury europejskiej.. Badania DNA pobranego ze starożytnych szkieletów pozwoliły jednak uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej ich pochodzenia.. Każdy z tych argumentów z osobna nie da nic - bo te elementy religiijno-językowe mogły ulec przejęciu wcześniej, w nieznanych okolicznościach.Cywilizacje minojska (ok. 2000-1450 p.n.e.) i mykeńska (ok. 1600-1100 p.n.e.) od dawna stanowiły zagadkę dla badaczy - wciąż niewiele wiadomo na ich temat, pomimo licznych pozostałości po ich kulturze.. Opisz wielką kolonizację grecką.. Nazwa kultury minojskiej pochodzi od legendarnego władcy Krety - Minosa.. Fakt ten uczynił go legalnie nowym monarchą, ale postanowił odrzucić ten tron i znaleźć nowe miasto, Mykeny.. a) w dolinie Dramy b) na wyspach Dorydy c) w południowej części Półwyspu Bałkańskiego 2.Może to co nazywa się szumnie upadkiem kultury Mykeńskiej, czy zniszczeniem Grecji Achajów, dotyczy tylko ziem Achajów właśnie..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt