Jak napisać charakterystykę bohatera




WSTĘP.. 14 września 2018 / Kiedy chcemy opowiedzieć przyjaciółce o chłopaku, który nam się spodobał mówimy: noo, taki starszy, jakieś metr osiemdziesiąt, blondyn, miał takie świdrujące spojrzenie i pieprzyk nad prawym okiem .Rzadko które dziecko chętnie pisze wypracowania, a szczególnie na narzucony mu temat, o bohaterze, którego nie lubi.. Filmy.. Postanowiłam w punktach i na konkretnym przykładzie przedstawić Wam to w tym f.Jak napisać charakterystykę?. G. Rodzina.. Napisać plan pracy.. 3. charakterystykę wewnętrzną - mającą na celu przedstawienie cech osobowości postaci, jej usposobienia, charakteru, umysłowości, uczuć .Wyobraź sobie, że jesteś scenarzystką/scenarzystą i właśnie pracujesz nad scenariuszem filmu przygodowego.. Był słabszy i mniejszy od swoich kolegów: "Był to niepozorny, drobny, cichy chłopiec".. Taka wypowiedź pisemna pojawia się również często na różnego rodzaju egzaminach, dlatego warto wiedzieć, jak napisać charakterystykę postaci.. Dobrym wstępem będą informacje o prototypie bohatera, o tym, jak autor wpadł na pomysł takiego obrazu.Jak napisać zbiorową dynamiczną charakterystykę porównawczą postaci, bohatera książki, kolegi i koleżanki, nauczyciela.. Ubierał się jak dzieci XIX wieku.. Zestawienie (porównanie obu bohaterów) 5.Wersja Tekstowa - To temat na zupełnie inną historię … Chciałabym skupić się o jednym typie wypracowania, czyli opisie postaci często nazywanym charakterystyką bohatera..

H.Faza II - jak napisać charakterystykę?

bohaterem powieści (autor) pt (nazwa książki)] b) ile ma lat, co stało się z jego rodzicami, gdzie mieszka (skąd pochodzi), co robi (np. poszukuje wuja.). * czym się zajmuje?. Wymyśl postać głównego bohatera, a następnie sporządź jego charakterystykę według podanego poniżej schematu.. Miał duże, niebieskie oczy, z których często spływały łzy.. Wyróżnia się kilka rodzajów charakterystyk: charakterystyka indywidua .. Ton tego typu wypowiedzi odzwierciedla nasz osobisty stosunek do .Charakterystyka - zobacz jak napisać charakterystykę, jaki układ elementów zastosować, jakie występują jej rodzaje, zapoznaj się z przykładem charakterystyki.W pierwszym akapicie Twojej pracy powinny znaleźć się takie informacje jak imię i nazwisko danej osoby (jeżeli jest znane), kiedy i w jakich okolicznościach ją poznajemy, w jakim dziele występuje, oraz, ewentualnie, kim jest dla głównego bohatera, ale to raczej pobieżnie - nie zaczynaj jeszcze zgłębiać jego relacji międzyludzkich i tajników psychologii mogących wyjaśnić takie a nie inne jego zachowania.Miał on jasne włosy.. A może jest gwałtowny .2. charakterystykę zewnętrzną - ukazującą wygląd zewnętrzny postaci, jej sposób zachowania w różnych sytuacjach a także cechy osobowości, wynikające ze sposobu bycia, które można zaobserwować bez wnikania w psychikę bohatera..

Imię i nazwisko bohatera.

Plan takiej pracy w niczym nie odbiega od planu zwykłej charakterystyki pojedynczego bohatera, tyle że każdy akapit mówi wtedy najpierw o jednym, a potem o drugim bohaterze.. Charakterystyka pierwszego bohatera (wyliczenie cech poparte przykładami, cytatami, ewentualnie ocena) 3.. Wstęp - przedstawienie obu bohaterów.. Zastanów się, czy można mu przypisać pozytywne cechy, takie jak: uczynność, koleżeńskość, sumienność itp?. Ma ona na celu znalezienie podobieństw i różnic.. Wygląd - opisanie wyglądu obu postaci.Na koniec tej części charakterystyki możemy napisać kilka zdań o postawie bohatera wobec świata i społeczeństwa, np. że był optymistą albo pesymistą, romantykiem albo pragmatykiem .Pisząc charakterystykę możemy opisać wszystko, co wiemy na temat danej postaci (wówczas mamy do czynienia z charakterystyką całościową) albo skupić się na danym aspekcie w życiu naszego bohatera, np. jego relacji z bliskimi, stosunku do świata ( charakterystyka częściowa ).. Wstęp: ogólnie przedstaw bohatera, o którym będziesz pisał (najważniejsze informacje) Np. "XY (imię i nazwisko) jest głównym bohaterem powieści (tytuł i autor).. Pochodzi z rodziny.. zajmuje się.. ".Charakterystyka musi składać się z kilku elementów.. Wstęp 2..

WYGLĄD.Jak krok po kroku napisać charakterystykę postaci: 1.

Po prezentacji bohatera przybliż jego wygląd zewnętrzny, ubiór, sposób zachowania.Jak dobrze napisać charakterystykę postaci?. W jaki sposób przygotować plan charakterystyki i jakie są zasady jej pisania.Grafika.. Charakterystyka postaci - popularne błędy.Charakterystyka postaci - jak napisać?. Pamiętaj, nie pomiń żadnej z nich - najlepiej napisz plan.Zdarzy się też, że trzeba będzie napisać charakterystykę porównawczą, tzn. zestawić cechy dwu bohaterów.. Bohater był bardzo miłym, serdecznym, wesołym chłopcem.Charakterystyka porównawcza Jest to praca, w której porównuje się co najmniej dwóch bohaterów indywidualnych lub zbiorowych.. Charakterystyka - to praca prezentująca i oceniająca bohaterów literackich lub filmowych.Polega na wyliczaniu i uporządkowaniu cech danej osoby oraz udowadnianiu na przykładach, że dana osoba rzeczywiście nosi te cechy.3..

* jaka jest jego sytuacja rodzinna?Jak pisać charakterystykę .

Nie będę tu rozstrzygać trafności wyboru lektury.. Często zadajecie mi takie pytanie.. Charakterystyka drugiego bohatera (wyliczenie cech poparte przykładami, cytatami, ewentualnie ocena) 4.. Tworzymy ją, zestawiając cechy obu postaci wg planu zwyczajnej charakterystyki: 1.. Analiza postępków, reakcji, wypowiedzi bohatera i wyciągnięcie wniosków, co do cech charakteru, intelektu, emocji analiza czynów; znajdź stosunek do Boga, siebie, ludzi, natury (zwierzęta, rośliny, aura), rzeczy, ocena czynów i motywów postępowania; wnioskowanie o cechach wewnętrznych postaciJak napisać dobrą charakterystykę?. Ubiór.. Wygląd.. * gdzie mieszka?. Charakterystyka postaci to zadanie kojarzone głównie z lekcjami języka polskiego.. Charakterystyka postaci to jedno z częstszych zadań, jakie na lekcjach języka polskiego dostają do napisania uczniow.. (2/2) Jak napisać dobrą charakterystykę?, .. Występuje w dwóch formach: bezpośredniej (gdy opisujemy cechy i zachowanie bohatera tekstu) oraz pośredniej (gdy koncentrujemy się na wydarzeniach, w których opisywana osoba lub postać brała istotny udział).. F. Zainteresowania.. Są to: wprowadzenie - opis, kim jest dana postać, wygląd postaci, jej charakter i usposobienie oraz podsumowanie, czyli przedstawienie twoich opinii i przemyśleń z nią związanych.. Najpierw przedstaw swego bohatera: kim jest w dziele, jak ma na imię, ile ma lat, skąd pochodzi, gdzie mieszka, w jaki sposób został wprowadzony do dzieła, jakie relacje łączą go z innymi bohaterami.. WSTĘP - krótkie przedstawienie postaci: tutaj podajemy najważniejsze informacje dotyczące charakteryzowanego bohatera, takie jak np.: * imię i nazwisko, * skąd znamy postać?. Warunki, w których się pojawia, jakie wrażenie powstaje podczas spotkania z nim i jakie techniki artystyczne używa.. W dalszej kolejności przyjrzyj się bliżej uosobieniu swojego bohatera, jak się zachowuje, jaki jest jego charakter, postawa względem innych osób?. B. Narodowość.. Wiek i płeć..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt