Jak wypracować asertywność
Z drugiej strony, jako asertywny pracownik .Asertywność - jak ją wypracować w dziesięciu krokach 20 kwietnia 2012, 13:15 Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę Udostępnij na FacebookuPrawidłowa asertywność ma duże znaczenie w pracy zarówno w relacjach ze współpracownikami jak i klientami.. Wchodź w dyskusje, dużo rozmawiaj i po prostu, nie bój się zaryzykować.Asertywność jest niezwykle pożądaną cechą, która bardzo ułatwia życie i zdecydowanie wykracza poza umiejętność mówienia 'nie', jak zdaje się ją postrzegać.. Wymaga to czasu i praktyki.. Mądra asertywność to szanowanie uczuć innych ludzi i nie naginanie ich, aby osiągnąć własne cele.Jak widzimy, ma to fundamentalne znaczenie w każdym związku, dlatego ważne jest, aby asertywna komunikacja była przedmiotem świadomej pracy w relacjach miedzy dwojgiem ludzi.. Z drugiej strony, asertywność polega także na umiejętności przyjmowania pod swoim adresem zarówno pochwał.. Nie musimy więc zazdrości innym tego, że potrafią być asertywni.. Asertywność jest jedną z umiejętności, które mogą wpłynąć na osiągnięcie sukcesu w dorosłym życiu.. Jej głównym celem jest pokazanie, że masz granice, na przekroczenie których nie chcesz pozwolić.. Ćwicząc asertywność, należy powtarzać swoje zdanie i dopytywać np. o szczegóły nowego zadania.Asertywność okazuje się często przydatna w przypadku zaistnienia konfliktu, gdy za jej pomocą udaje się dojść do satysfakcjonującego obydwie strony kompromisu..

Jak wykorzystać asertywność w pracy?

Często sama świadomość przyczyn może sprawić, że zaczniesz coraz śmielej mówić „NIE".. Wystarczy uświadomić sobie, że będąc asertywnym, żyje się po prostu lepiej i przede wszystkim w zgodzie ze samym sobą.. Jednak nie możesz tego wymagać np. po godzinach pracy czy podczas urlopu.. Na początek bardzo ważne jest wypracowanie w sobie samoświadomości.Jednak jeśli nie jesteś jednym z nich - to nic straconego, asertywność w pracy jest do wyuczenia.. Tak naprawdę nie stanie się nic strasznego, gdy ujawni się rozbieżność zdań.Jak wypracować taki obszar wolności?. Asertywną komunikację w związku można ćwiczyć codziennie przy okazji małych, prostych .Asertywność to termin z dziedziny psychologii, który oznacza umiejętność odmawiania oraz swobodnego wyrażania własnej opinii, krytyki, emocji i potrzeb.Osoba asertywna komunikuje się z innymi w sposób bezpośredni, otwarty i uczciwy — tak, by wyrażając sprzeciw lub własne zdanie nie tylko bronić swoich praw, ale też szanować prawa innych.Prawa te wydają się oczywiste, podobnie jak prawo otwartego wyrażania uczuć, opinii itp.. Wypracowanie asertywności polega na używaniu takich zwrotów jak: Moim zdaniem; W moim odczuciu; Rozumiem twoje stanowisko; Szanuję twoje zdanie; Uważam, że; Co ty o tym sądzisz?. Prosić o to, czego chcę, lecz nie wymagać tego.. Jest to łatwiejsze, gdy wiemy, czego tak naprawdę chcemy i jakie są nasze życiowe cele..

W ćwiczeniach na asertywność ważne jest zachowanie spokoju.

Kiedy chcesz w pracy poprosić swojego pracownika, aby wykonał jakieś zadanie, to oczywiście masz do tego prawo.. Inglot-Kulas J., (2014) Asertywność - trudna sztuka dojrzałej postawy wobec złożonych sytuacji i przeżyć, Studia i prace pedagogiczne (1) rozprawy i materiały, s. 123-131Asertywność nie jest jedynie umiejętnością mówienia „nie".. Ważne jest, abyś nie obwiniał siebie, jeśli nie rozumiesz / nie potrafisz jeszcze, jak komunikować się asertywnie.Jak być asertywnym, gdy wydaje nam się, że odmawiając, możemy zrobić komuś przykrość i jesteśmy nieuprzejmi?Warto jednak zdawać sobie sprawę, że branie na siebie kolejnych zadań, kiedy nie mamy na nie czasu lub tak naprawdę nie potrafimy pomóc, nie jest najlepszym rozwiązaniem.W jednym krótkim zdaniu - asertywność to pozytywnie nacechowanie wartości własnego umysłu, wyrażające się w zachowaniu, które dodatkowo dowartościowuje inne osoby.. Osiągnięcie asertywnej postawy z pewnością wymaga pracy nad sobą, trudno jest bowiem z dnia na dzień przestawić się na zupełnie inny niż dotychczas sposób reagowania na różne, często niekomfortowe sytuacje.. Asertywność nie może być jednak mylona z agresją i narzucaniem swojego zdania innym..

Asertywna komunikacja w związku: sposoby, jak ją wypracować.

Jest to zdolność, którą nabywamy w trakcie naszego rozwoju.. Jednak w praktyce bardzo często okazuje się, że ludzie mają z tym problemy.. Czasami po prostu wystarczy popracować nad sobą, nad swoimi przyzwyczajeniami, by zyskać nie tylko szacunek dla samego siebie, ale również w .Ćwiczenia na asertywność w pracy - jak wypracować tę postawę?. Ale pozwoli opracować prawidłowy system komunikacji.W przypadku asertywności ćwiczenia polegają na stosowaniu określonych technik i warto je poznać.. Oto lista możliwych przyczyn braku asertywności.. Jak możesz sobie pomóc.. Oto kilka prostych rad, jak prawidłowo mówić „nie": Najpierw bądź asertywna wobec siebie - powiedz sobie szczerze, co chcesz, a czego nie chcesz zrobić.W żadnym przypadku nie utożsamiaj go z agresją, obrażaniem czy zbyt emocjonalnymi reakcjami.. Jak czujesz?. Warto uczyć jej także nastolatków, którzy w szczególności podatni są na napływ bodźców ze świata zewnętrznego.Pierwszym krokiem, żeby nauczyć się asertywności, jest uświadomienie sobie, dlaczego nam jej brakuje.. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!Zrób sobie małe ćwiczenie, podczas którego będziesz rozmawiać z bliską Ci osobą i wyobrażać ją sobie jako Twojego współpracownika lub przełożonego..

Ważne, by pamiętać, że asertywność to nie tylko umiejętność mówienia „nie" i sprzeciwu.

To także zdolność stanowczego, lecz łagodnego wyznaczania własnego terytorium, przy jednoczesnym poszanowaniu terytorium innych.Pomyśl teraz o jak największej liczbie sytuacji w przyszłości, kiedy przyda Ci się asertywność.. Asertywność w pracy, tak samo jak w innych dziedzinach życia powinna stać pomiędzy stanowczością a łagodnością.. Nie chcę robić innym przykrości.Jak już wspomniałam, asertywność jest cechą, z którą nie rodzimy się, a którą jesteśmy w stanie wypracować w sobie.. Zwykle jest umiejętnością nabytą, co oznacza, że istnieją skuteczne sposoby na to, by ją w sobie wypracować.Asertywność - jak nauc.. Pozwala zachować nam własną tożsamość, pewną odrębność przy jednoczesnym poszanowaniu praw oraz indywidualności otaczających .Style komunikacji, takie jak pasywność, asertywność i agresja, często są przedłużeniem kulturowych, pokoleniowych i sytuacyjnych wpływów.. Choć kursy i poradniki są pomocne, przerobienie ich nie czyni Cię natychmiast osobą asertywną.. Dużo ważniejsze jest systematyczne wprowadzanie zdobytej wiedzy i umiejętności w codzienne życie.Być asertywnym, to wiedzieć, że mam prawo: 1.. Budowanie, w miejscu pracy, długotrwałych relacji, opartych na zasadach asertywności przyczynia się do poprawy atmosfery, psychicznego komfortu i zwiększenia zadowolenia z wykonywanych czynności.Asertywność to kompetencja, która przydaje się w wielu sferach życia - bez względu na to, jaki wykonujemy zawód, jaką zajmujemy pozycję w hierarchii firmowej, jak długi mamy staż pracy, jak duże doświadczenie i osiągnięcia zawodowe.Czym jest asertywność?. To samo obowiązuje w życiu prywatnym.Asertywność wymaga pewności, że to, co myślisz i czujesz, jest ważne.. Wracamy do punktu wyjścia.. Zacznij wizualizować siebie w tych momentach jako kogoś niezwykle pewnego siebie, który w każdej chwili może sobie pozwolić na odmowę czy wyrażenie własnego zdania.Asertywność oznacza umiejętność wyrażania swoich prawdziwych uczuć, myśli i pragnień w sposób, który jest aprobowany społecznie i nie naruszający prawa innych osób do tego samego.. Zachowanie asertywne oznacza korzystanie z osobistych praw bez naruszania praw innych.. Chcę, żeby wszyscy mnie lubili.. Szczególnie osoby nieśmiałe i niezbyt pewne siebie będą miały z tym problem.Asertywność nie jest nam dana z góry, ale można ją wytrenować.. Asertywność to umiejętność i odwaga wyrażania swoich własnych przekonań, myśli, czy woli bez obawiania się o to, jak odbiorą nasze stanowisko inni ludzie.. Bycie asertywnym świadczy o pewności siebie i świadomości własnych przekonań.. To umiejętność odrzucenia fałszywych przekonań na swój temat i uwierzenia we własne możliwości.. i komplementów, jak i krytyk oraz negatywnych ocen.Wypracowanie asertywnej postawy to zwykle długa i niełatwa praca..Komentarze

Brak komentarzy.