Napisz w punktach kolejne etapy udzielania pomocy osobie poszkodowanej która ma krwotok z nosa




Jakość meldunku ma bezpośredni wpływ na jakość pomocy z zewnątrz, zwłaszcza w pierwszej chwili.2.. Pierwszą rzeczą którą należy wiedzieć jest to, że poszkodowany nie powinien odchylać głowy do tyłu.. Krwawienia i krwotoki .. Rozróżnia się: .. Sprawdźmy zatem, co pamiętamy, i zobaczmy, co nowego w takich wypadkach oferuje nam medycyna.2.. Zawsze przed rozpoczęciem tamowania krwawienia trzeba założyć rękawiczki lub worki foliowe na dłonie, aby nie mieć bezpośredniego kontaktu z krwią poszkodowanego.Trzeba sprawdzić, czy w jamie ustnej poszkodowanego nie ma ciał obcych (sztucznej szczęki, resztek pokarmu, wymiocin) i zdjąć mu okulary.. Najczęściej jest efektem urazu, wstrząsu lub stanu chorobowego.. Co zatem robić, gdy w ranie utkwi przedmiot?. Z tego powodu osoby poszkodowanej nie wolno szarpać, cucić na siłę za pomocą soli trzeźwiących, bić po twarzy.. Jeśli masz kogoś do pomocy karetka powinna zostać wezwana niezwłocznie.W świadomości ludzi obecnych jest wiele zamierzchłych działań związanych z udzielaniem pierwszej pomocy, w tym z postępowaniem podczas krwotoku z nosa.. Osobie poszkodowanej nie wolno na siłę otwierać do ust, podawać płynów i wpychać jedzenia.Jak udzielić pierwszej pomocy oraz jak wykonać reanimację w trakcie epidemi koronawirusa (RKO COVID19).. Osobę płonącą położyć, ponieważ ruch wznieca płomień, gasić kocem, oblać wodą lub toczyć po podłożu..

Udzielić pierwszej pomocy w zależności od stanu poszkodowanego.

Gdy osoba ta, traci przytomność, należy ją płasko ułożyć, oprzeć dłoń o czoło i odchylić lekko głowę.. Nie wymaga ono zwykle specjalistycznej pomocy i ustępuje samoistnie, gdy w miejscu rany utworzy się skrzep.Pierwsza pomoc - krwotok Pierwsza pomoc w przypadku krwotoku z nosa lub klatki piersiowej jest kluczowa dla zdrowia i życia osoby poszkodowanej.. Ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, jeśli oddech jest prawidłowy (czyli min.. Opisane emocje nie sprzyjają podejmowaniu logicznych i trafnych decyzji, zwłaszcza gdy w grę wchodzi ludzkie zdrowie lub nawet życie.Jeśli w ranie tkwi ciało obce, nie powinniśmy go usuwać - może to bowiem spowodować krwotok lub dalsze uszkodzenie organów.. Wykonuje się ją aż do momentu przyjazdu wykwalifikowanych służb.. Warto wiedzieć jak jej udzielić, ponieważ może uratować czyjeś życie.5.. Osoba poparzona prądem nie odłączona od jego źródła jest dla ratownika równie niebezpieczna, jak samo źródło prądu.. Algorytm postępowania RKO COVID 19 1.Resuscytacja krążeniowo-oddechowa, RKO - zespół czynności stosowanych u poszkodowanego, u którego wystąpiło podejrzenie nagłego zatrzymania krążenia, czyli ustanie czynności serca z utratą świadomości i bezdechem.Celem resuscytacji jest utrzymanie przepływu krwi przez mózg i mięsień sercowy oraz przywrócenie czynności własnej układu krążenia.Wszystkie powyższe punkty należy stosować jedynie w sytuacji, gdy poszkodowany jest przytomny..

Daj poszkodowanemu gazik lub chusteczkę, która ma przyłożyć sobie do nosa.

Przytrzymując odchyloną głowę poszkodowanego (udrożnione drogi oddechowe), należy ocenić oddech metodą widać‑słychać‑czuć.. Widać - widzę ruchy klatki piersiowej i przepony.Do wypadków, w których są poszkodowani, należy wzywać pogotowie ratunkowe (999), a w przypadku katastrof w pierwszej kolejności powinna być wzywana straż pożarna (998), która szybciej i skuteczniej wezwie pozostałe służby ratownicze.. Zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego i niedopuszczenie do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia karetki pogotowia ratunkowego.. Zimny okład możesz zrobić z nasączonego zimna woda ręcznik lub owinięte w ściereczkę kostki lodu.Kolejnym etapem udzielania pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej - po udrożnieniu dróg oddechowych - jest ocena oddechu.. Posadź ratowanego z głową lekko pochyloną do przodu (nie odchylaj głowy do tyłu ponieważ powoduje to spływanie krwi do tchawicy lub gardła, poza tym przy nisko ułożonej głowie krwawienie się nasila), Poinformuj poszkodowanego aby oddychał ustami,Etapy udzielania pierwszej pomocy.. Skóra wychłodzona staje się zaczerwieniona, bolesna, daje się odczuć pieczenie i szczypanie.. Jednak większość z nas, wyłączając lekarzy i ratowników medycznych, zakończyła edukację z pierwszej pomocy w harcerstwie..

Zimno spowoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych i zmniejszy się krwotok.

Przy lekkim odmrożeniu pojawia się silny ból i suchość skóry, jeśli odmrożenie jest poważniejsze skóra staje się blada, ból ustępuje, dochodzi do utraty czucia, skóra jest odrętwiała i mogą wystąpić na niej pęcherze.Art.. Udzielanie pierwszej pomocy można podzielić na następujące etapy: Ocenić sytuację - co się stało, czy jestem w stanie pomóc, czy pomoc drugiej osobie nie stwarza dla mnie zagrożenia; w przypadku stwierdzenia, że pomoc drugiej osobie może stanowić bezpośrednie niebezpieczeństwo dla mnie lub innej osoby dzwonimy po odpowiednie .Należy pamiętać, że podczas udzielania pierwszej pomocy obowiązuje zasada: pomagaj, nie szkodź.. Większość sytuacji, które wymagają udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, rannej bądź nieprzytomnej, wywołuje u świadków zdarzenia ogromny stres i panikę.. pierwszą pomoc, definiowaną jako zespół czynności ratunkowych wykonywanych przez osoby znajdujące się na miejscu zdarzenia; kwalifikowaną pierwszą pomoc prowadzoną przez ratownika w ramach wykonywanej pracy lub każdego innego przypadku zagrożenia zdrowia lub życia, którego był świadkiem; medyczne czynności ratunkowe wykonywane przez lekarza .Szybki kontakt do bliskich ofiary pomaga w udzieleniu pierwszej pomocy..

Dzisiaj będzie więc kilka wskazówek co możemy zrobić ...Rodzaje pomocy.

162 Kodeks karny (KK) .. Pierwsza pomoc u chorego oparzonego ma duży wpływ na rokowanie i przebieg leczenia.Oparzenia wrzątkiem lub pryskającym z patelni tłuszczem zdarzają się wszystkim.. Etapy udzielania pierwszej pomocy Podczas udzielania pierwszej pomocy najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo.. Nieumiejętnie wyciągany przedmiot może się też złamać, a także rozszarpać tkanki ciała.. Nie każdy jednak orientuje się, jak należy się w takiej sytuacji zachować żeby pomóc, a nie zaszkodzić rannej osobie.. 2 oddechy w ciągu 10 sekund, które spowodowały uniesienie klatki piersiowej).. W każdym przypadku należy przystąpić do resuscytację krążeniowo-oddechowej i wezwać pogotowie ratunkowe (nr 999 lub 112).2.. Gdy trafiamy w ręce ratowników, nic o nas nie wiedzą.. Biorąc pod uwagę wpływ naszych emocji, łatwo stracić nad sobą panowanie, dlatego też pierwsza pomoc, której będziemy udzielać powinna przebiegać według logicznej kolejności.. Wielkimi krokami zbliża się zima, więc niedługo nawet zwykłe przejście chodnikiem stanowić może spore ryzyko dla naszych kończyn.. Wypadek drogowy, nagłe zasłabnięcie na ulicy - to może spotkać każdego z nas.. Takie postępowanie powoduje spływanie krwi do gardła, może wywołać .Pierwsza pomoc przy krwotoku z nosa.. Wyjmuje się z kieszeni odzieży poszkodowanego przedmioty, które mogą grozić urazami lub są na tyle duże, że uniemożliwiają stabilność ułożenia.możesz użyć worków foliowych, jeśli nie ma w nich otworów, przez które dostanie się krew uważaj, aby krew nie dostała Ci się do oka, nosa lub ust jeśli nie masz możliwości zabezpieczenia się przed kontaktem z krwią, możesz pomóc poszkodowanemu przez wytłumaczenie, co ma zrobić.Postępowanie z osobą nieprzytomną - Pierwsza pomoc - Utrata przytomności to stan zagrożenia życia.. W takiej sytuacji pracodawca powinien znaleźć innego pracownika, który w razie potrzeby po odpowiednim przeszkoleniu tej pomocy udzieli.Odmrożenia - objawy.. Poinformować poszkodowanego aby oddychał ustami, Połóż na karku zimy okład.. Jeśli jesteś sam, zrób to natychmiast po ułożeniu poszkodowanego na boku.. Wezwij karetkę.. Jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu?Złamanie ręki czy nogi może nam się przytrafić dosłownie wszędzie.. Uwaga!. Zadławienie Jest to stan, w którym ciało obce blokuje światło tchawicy uniemożliwiając oddychanie.Zasady udzielania pierwszej pomocy osoba przytomna.. Dzielimy je, w zależności od rodzaju uszkodzonych naczyń, na: tętnicze, żylne, miąższowe..



Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt