Charakterystyka postaci z antygony
Ale poczucie obowiązku i konieczność wypełnienia praw boskich jest silniejsza niż wola życia.. Jest antagonistką (przeciwniczką) Kreona.Antygona była dzieckiem zrodzonym z kazirodczego związku Edypa i Jokasty.Kreon - charakterystyka szczegółowa.. Jest żoną Lajosa z pierwszego małżeństwa i matką Edypa.. Jeden z braci, Polinejkes, został uznany przez obecnego władcę, Kreona, za zdrajcę i z tego powodu .Charakterystyka Kreona.. Sofokles posługując się tymi dwiema postaciami, kreśli odwieczny konflikt romantyzmu, idealizmu i buntu z racjonalizmem, pragmatyzmem i pokorą.. Antygona to postać z mitu tebańskiego i najsłynniejszej tragedii Sofoklesa.. Tron w Tebach obejmował dwukrotnie - pierwszy raz po śmierci Lajosa, którego uśmiercił Edyp i ponownie - po ustąpieniu Edypa, gdy ów zrozumiał sens przepowiedni.. Antygona jest szlachetną i odważną dziewczyną, bo chociaż wiedziała o konsekwencjach czynu, który postanowiła popełnić wbrew woli władcy, ani przez chwilę nie zawahała się.. Kontrastuje z nią młodsza siostra Ismena.Charakterystyka.. źródło: katarzyna 2010-09-29 09:29:34 UTC #2.. Od początku wiedziała, że tak właśnie powinna postąpić dobra i kochająca siostra.Charakterystyka.. Hajmon kocha także ojca.. O pomoc prosi Ismenę tylko raz, gdy ta się nie zgadza, później stanowczo odrzuca jej przyznanie się do winy, i bierze całą odpowiedzialność na siebie.Antygona - charakterystyka szczegółowa Antygona to tytułowa postać sztuki Sofoklesa..

charakterystyka-postaci-na-jedna-strone.

Synowie Edypa toczyli wówczas między sobą .Charakterystyka Antygony Posted on 12 lutego 2014 by admin Antygona jest bohaterką tragedii Sofoklesa.Jest córką Edypa i Jokasty.Ma siostrę Ismenę i braci Eteoklesa i Polinejkesa.Jest narzeczoną Hajmona i pochodzi z rodu Labdakidów, na których ciaży klątwa.Przeciwstawieniem Antygony - symbolu buntu, śmiałości i odwagi, jest w dramacie Sofoklesa jej siostra - Ismena, która jest uosobieniem łagodności i pokory.. Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie.KRÓL EDYP - SOFOKLES - OPIS POSTACI, CHARAKTERYSTYKI.. Ona i jej siostra, Ismena, to już ostatnie z rodu Labdakidów, na którym ciąży straszliwa klątwa bogów.. Jest dumną i pewną siebie młoda kobietą.. Bardzo chce żyć.. Nie jest wyrozumiała dla swojej siostry ismeny która od początku ja krytykuje, a sama boji się konsekwencji związanych ze złamaniem zakazu.Eurydyka - żona Kreona, matka Hajmona, jest postacią epizodyczną, wiadomo tylko z ust posłańca, że dowiedziawszy się o śmierci syna, powiesiła się w pałacu.. Bardzo kocha Antygonę, boi się o jej życie i występuje w jej obronie.. Ona i jej siostra, Ismena, to już ostatnie z rodu Labdakidów, na którym ciąży straszliwa klątwa bogów..

Prosze o pomoc zadanie na jutro.Charakterystyka postaci z Antygony.

Smutnych losów prowadzących do tragicznej śmierci tej pary nie trzeba chyba przypominać - wszak wszyscy je znają.. Jego sytuacja jest więc trudna - dopiero co zakończyła się bratobójcza wojna zagrażająca Tebom.. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.Przydatność 80% Charakterystyka Antygony.. Od początku wiedziała, że tak właśnie powinna postąpić dobra i kochająca siostra.Antygona - charakterystyka szczegółowa.. Jego cechy charakteru poznajemy głównie po rozmowie z ojcem.. Kreon to również, prócz Antygony, czołowa postać dramatu Sofoklesa.. Ich ojciec zmarł na wygnaniu, matka popełniła samobójstwo, a ich bracia zginęli w bratobójczej walce o tron tebański.. Dzięki tym cechom charakteru potrafi sprzeciwić się woli Kreona, która według niej jest niesprawiedliwa i pochopna.. Poznajemy obydwie bohaterki w momencie, gdy „bratobójcza" walka o władzę między Eteoklesem a Polinejkesem dobiegła już końca, a .Charakterystyka Antygony.. A to z kilku powodów.Antygona jest w pełni ukształtowaną jednostką, która potrafi zdobyć się na samodzielne myślenie i odwagę, aby wprowadzać swe idee w czyn.. Po śmierci Antygony popełnił samobójstwo.. i jeszcze parę linkówAntygona jest stanowcza, energiczna, troche porywcza i zarazem dumna..

... Jedna z barwniejszych postaci w dramacie Sofoklesa.

Ismena - siostra Antygony, nie zgadza się pomóc siostrze w pochówku brata, ponieważ boi się gniewu Kreona, kiedy jednak Antygona zostaje aresztowana, Ismena pragnie dzielić .Przydatność 50% Charakterystyka Antygony z cytatami.. Nie może zrezygnować z tego, co uważa za słuszne i moralne.Bohaterowie Antygony Antygona - córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa, narzeczona Hajmona.. niby, jak na królewnę przystało, powinna być bardzo szczęśliwa, jednak jest zupełnie inaczej.. Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa.. Antygona to młoda dziewczyna, jest narzeczoną Hajmona.Charakterystyka postaci Antygony.. Jego próby jesnak kończą się niepowodzeniem.Antygona - charakterystyka postaci.. Język polski.. Próbuje wpłynąć na wolę Kreona mając jednocześnie świadomość że zarówno Kreon jak i Antygona mają rację.. Kontrastuje z nią młodsza siostra Ismena.. Najpierw był kobietą i pod wpływem czarów stał się mężczyznąAntygona - pozostali bohaterowie.. Hajmon - syn Kreona, narzeczony Antygony.. Przed odejściem żegna się ze swoimi dziećmi - ma ich czworo dwóch synów i dwie córki (Antygona i Ismena).. Kreon po śmierci Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, jako brat żony Edypa, Jokasty, został władcą Teb..

Antygona z rodu Labdakidów jest tytułową postacią tragedii Sofoklesa.

Ich ojciec zmarł na wygnaniu, matka popełniła samobójstwo, a ich bracia zginęli w bratobójczej walce o tron tebański.Kreon, syn Jokasty, był stryjem Antygony i nowym władcą Teb.. Antygona była córką Edypa, króla Teb oraz jego matki i żony, Jokasty.. Była ona córką byłego króla Teb - Edypa i Jokasty.. Zakazuje grzebać zwłoki Polinejkesa i skazuje Antygonę na śmierć po przez zamurowanie.Poznajemy ją w momencie moralnych rozterek.Krótka charakterystyka Antygony.. Taki jej wizerunek zaprezentowany jest już w Prologu.. Pierwsze słowa, jakie padają z jego ust, świadczą o jego uległości w stosunku do Kreona.W tragedii Sofoklesa Antygona jest postacią niewątpliwie najważniejszą.. Gdy dowiaduje się, że Kreon , jej wuj i Władce Teb, wydał zakaz sprawiania pochówku Polnejkesowi, gdyż ten sprzymierzył się z wrogami miasta i wystąpił przeciw niemu zbrojnie, to jej sumienie protestuje.Antygona jest młoda, piękna, zakochana.. Na stronie używamy cookies.. Autor: 15niunia15.. Kreon, obcy władca uznał polinejkesa za zdrajce i zakazał jego pochówku.Charakterystyka postaci z Antygony.. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię Hajmon.. Jest dumną i pewną siebie młoda kobietą.. Udostępniamy tutaj dokładny opis oraz charakterystykę bohatera: jej powiązania i motywacje.. Ma kochaną siostrę Ismenę i dwóch braci: Polinejkesa i Eteoklesa.. Antygona jest szlachetną i odważną dziewczyną, bo chociaż wiedziała o konsekwencjach czynu, który postanowiła popełnić wbrew woli władcy, ani przez chwilę nie zawahała się.. Jednak, gdy Antygona wbrew woli Kreona pochowała zwłoki brata, Hajmon wstawił się za dziewczyną, prosząc o jej ułaskawienie.. Taki jej wizerunek zaprezentowany jest już w Prologu.. Z kazirodczego związku narodziła się również Ismena oraz dwaj bracia: Eteokles i .Zapomniałeś, kim jest Ismena, postać w lekturze Antygona, Sofokles?. TEREZJASZ - tebański wróżbita, postać mitologiczna.. Antygona to tytułowa postać sztuki Sofoklesa.. Jest ojcem Hajmona i mężem Eurydyki.. Młoda, odważna, zbuntowana wobec zakazu Kreona.. Był bardzo podejrzliwy, co powoduje, że stosuje wobec poddanych terror.. Tragiczne wydarzenia rodzinne - najazd jednego z braci na drugiego w walce o władzę - postawiły ją w sytuacji trudnego wyboru.. Był on władcą bardzo nerwowym, działającym pod wpływem chwili.. Był to ślepy starzec z długą, białą brodą.. gimnazjum-klasa-3.. Sofokles główną i tytułową postacią swojej tragedii uczynił Antygonę, królewnę mieszkającą w Tebach.. Miała troje rodzeństwa: Ismenę, Eteoklesa i Polinejkesa, jak również była narzeczoną Hajmona, syna nowego władcy Teb - Kreona.Antygona - charakterystyka postaci W tragedii Sofoklesa Antygona jest postacią niewątpliwie najważniejszą..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt