Charakterystyka hektora i jego stosunek do achillesa
Jeden stoi po stronie Trojan, drugi walczy na chwałę Grecji.. "Sam Hektor, jakby zgubnym okuty wyrokiem, Stanął przy Skajskiej Bramie niewzruszonym krokiem.Achilles był najsłynniejszym z greckich herosów, czyli istot pośrednich miedzy bogami a ludźmi, dokonujących niezwykłych czynów, po śmierci czczonych niczym bóstwa.. Nadludzką siłę zawdzięcza swojej matce, Tetydzie, która, gdy był niemowlęciem, zanurzyła całe jego ciało w Styksie.POLSKI !. Ojcem jego był król Priam, władca Troi.. Achilles był synem Peleusa i nimfy Tetydy.Hektor jednak przezwyciężył swoje obawy i stanął do nierównej walki w której poległ.. Umarł opuszczony przez bogów: "Zważył -i los Hektora spadł do Hadesu" "Od męża trojańskiego odsuneli się bogowie w milczeniu" Po jego śmierci Troja pochowała go w wielkimi honorami i pogrążyła się w wielkim smutku.Achilles (gr.. Zginą w pojedynku z Achillesem, opuszczony przez bogów, gdy okazało się, że losy obu bohaterów zważone zostały na wadze przez Zeusa wskazując na nieuchronną śmierć Hektora.Achilles i Hektor są najdzielniejszymi herosami z dwóch walczących ze sobą obozów: Greków i Trojańczyków.. poleca 83 % .. .Charakterystyka Achillesa.. Wielokrotnie w Iliadzie widzimy jego miłość do najbliższych.. Wygrał walkę z księciem Troi Hektorem uderzając go włócznią pomiędzy obojczyk a szyję.Zobacz 2 odpowiedzi na zadanie: Zanalizuj fragmenty księgi XXII Iliady dotyczące pojedynku Hektora z Achillesem i scharakteryzuj królewicza trojańskiego..

Zwróć uwagę na jego stosunek do przeciwnika.

W stosunku do innych cechy charakteru Achillesa ujawniały się w okrutnych czynach.. Achilles pragnął zemsty za śmierć przyjaciela, Hektor chciał jedynie obronić swój honor, co potwierdzają jego słowa: ,,Lecz teraz serce mi każe stanąć i zetrzeć się z tobą.. Jeden i drugi, należą do odważnych, i mężnych rycerzy.. Nasz bohater wierny był tradycjom swoich przodków pomimo tego, iż jako ostatni je kultywował.. Każdy nich ma inne przesłanki, jeden pragnie zemsty i chwały, drugi honoru i uznania, jednak obydwu przyświeca jeden cel - pokonanie przeciwnika.Hektor jest mężny i szlachetny do swoich ostatnich chwil, w których chciał ujrzeć w Achillesie szlachetnego i honorowego rycerza lecz niestety to się nie udaje ponieważ Achilles odmawia jego prośbom.. Po śmierci jego ciało zostało zbezczeszczone przez Achillesa i dopiero na bezpośrednią prośbę Priama zostało zwrócone Trojańczykom i mogło zostać pochowane.. Uchodził za syna Peleusa, króla jednego z miast w Tesalii, i nereidy Tetydy.Był wychowankiem mądrego centaura Chejrona i ojcem Neoptolemosa.. Pod względem wyglądy Achilles był ideałem męskiej urody.O pochodzeniu Hektora niewiele wiemy.. Po śmierci Hektora Achilles postąpił okrutnie z ciałem poległego rycerza, przywiązując je do rydwanu i ciągając je po ziemi.Udało mus się to-zabił Hektora a jego zwłoki z dumna twarzą zbezcześcił..

Ma być to charakterystyka na 2 i pół strony A4 minimum 250 słów.

„Pomnij na ojca swego, boski Achillesie", aby pozwolił na wykupienie ciała Hektora przez jego rodzinę.. 2010-11-02 10:06:38; Jakie są wspólne cechy wyglądu, zachowania, charakteru Achillesa i Hektora?. Zabił dwóch synów Priama, Hektora i Troilusa.Achillesa, mimo jego wad, rekapituluje jednak wiele cech pozytywnych.. Priam sam przyszedł do obozu wroga błagając Achilla o uszanowanie świętych praw boskich.. którym to wartościom pozostał wierny do końca.Pomimo strachu stanął do pojedynku z Achillesem,Hektor był przerażony na wieść o walce z Achillesem,wiedział że zginie ale w słusznym celu-obronie swojej ojczyzny.Nie dość tego wiedział że trafiając w każdy element ciała prócz .Achilles a Hektor - porównanie bohaterów Iliady: Achilles i Hektor są głównymi bohaterami Iliady Homera.. Przykładem tego jest zgoda na oddanie ciała Hektora rodzinie.W XXII księdze "Iliady" Homer opisuje pojedynek dwóch mężów -Achillesa i Hektora.. - Stosunek do otoczenia Achillesa i Hektora !. Chyba jedną z najgorszych jest tradycja składania ofiar z pokonanych przeciwników .Jedynym wrażliwym punktem Achillesa była jego pięta, za którą trzymała go matka obmywając go w rzece.. Jego najlepszy przyjaciel Patrokles zginął z rąk Hektora a wybranka oddana Agamemonowi.. Hektor jest jednoznacznie postacią pozytywną i wyidealizowaną przez .Zanalizuj fragmenty księgi XXII Iliady dotyczące pojedynku Hektora z Achillesem i scharakteryzuj królewicza trojańkiego..

Achilles i Hektor- charakterystyka porównawcza drukuj.

Oboje wsławili się w bitwie pod Troją, wzbudzając strach w wojownikach przeciwnika.. Był nieugięty, waleczny i czasem bezwzględny.. Podsumowanie.. 2010-09-26 19:30:04; Język polski.. Hektor był człowiekiem bardzo odważnym co udowodnił przezwyciężając swój lęk i stając do walki z Achillesem.. Usmiercił go Achilles - w pojedynku, po tym jak Hektor zabił jego przyjaciela.. Przykładem tego jest bunt i odmowa walki, gdy Agamemnom zabrał mu brankę.. Gniew po śmierci Patroklesa to także wynik miłości do przyjaciela.Hektor i Achilles stanęli do walki pod murami Troi.. Tak to narodził się jeden z największych greckich wojowników, wspaniały rycerz i człowiek wielkiego formatu, o którym do dziś pamiętamy.. Wokół tej postaci przez lata narastały legendarne opowieści, jego życie uzupełniano o coraz to nowe fantastyczne historie.. Achilles brał udział w wojnie trojańskiej stojąc po stronie greków..

Zwyciężę ciebie lub zginę".Zwroc uwage na jego stosunek do przeciwnika.

Stanęli do walki - boski Achilles, żądny zemsty za śmierć swego przyjaciela i towarzysza - Patroklesa oraz Hektor, który zbroję Achillesa posiadał po zabraniu .Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora Achilles był herosem, synem boginki morskiej Tetydy i śmiertelnika Peleusza.. Ten, widząc rozpacz, ale też odwagę starca przełamał swój gniew i spełnił jego prośbę.. Mimo wielkiej nienawiści w stosunku do Hektora, oddał jego zwłoki ojcu.. Pomimo tego, że nie był bogiem łączył w swojej postawie męstwo z pięknem duchowym i fizycznym.Wchodzi do namiotu Achillesa, całuje jego ręce i prosi, by zlitował się nad nim przez pamięć o swoim własnym ojcu i wydał ciało Hektora.. Jak najwięcej słów, musi być min.. Gniew Achillesa z wolna ustępuje, więc oddaje zbolałemu starcowi ciało jego syna, które każe kobietom umyć i odziać w nowe szaty.Kochał swoją żonę i dzieci.. Możecie też dopisać stosunek do bogów :3 z góry dzięki To pytanie ma już najlepszą odpowiedź, jeśli znasz lepszą możesz ją dodaćJego jedynym słabym punktem była pięta, za którą matka trzymała go, zanurzając w wodzie.. Zwróć uwagę na jego stosunek do przeciwnika.W odróżnieniu od Achillesa był dobrym obywatelem, ponieważ nie zapierał się w walce .Dla swojej rodziny był dobrym mężem i ojcem.. Mieli piękną sylwetkę i imponującą postawę.. Jest najwaleczniejszym i najsilniejszym z Greków.. Ἀχιλλεύς, Achilleús; łac. Achilles) - w mitologii greckiej heros i bohater wojny trojańskiej (wódz Myrmidonów).. napisz stosunek do otoczenia Achillesa i Hektora "Iliady".. Zwróć uwagę na jego stosunek do przeciwnika.. Hektor to postać zupełnie inna od swojego przeciwnika.Achilles, podczas gdy Hektor uciekał, zakazał swojemu wojsku rzucać w Trojańczyka włóczniami, gdyż jego pycha i duma nie zniosłyby, gdyby ktoś go w sławie ubiegł.. Hektor natomiast był pochodzenia szlacheckiego, synem króla Troi Priama i Hekaby.. 2010-10-06 19:22:36; Kto mi poda cechy charakteru Hektora i Achillesa?. Podczas wojny trojańskiej zachowywał się okrutnie w stosunku do Trojan.. Achilles miał w sobie wiele zła a jednocześnie wiele dobra.. Był głównym bohaterem utworów opowiadających o wojnie trojańskiej - na czele z .Zbezcześcił jego ciało w sposób bardzo haniebny: przywiązał jego kostki do rydwanu i objechał kilkakrotnie wokół murów Troji ciągnąc Hektora za sobą.. Był zawzięty, nieposkromiony, niezłomny, uparty.. Samo jego pojawienie się na placu boju budziło popłoch w szeregach wojsk przeciwnika.. Płacze, gdy Agamemnon odbiera mu jego Bryzidę, co świadczy o jego głębokim przywiązaniu i miłości do kochanki..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt