Tułaczka odyseusza plan wydarzeń w punktach
Tułaczka Odyseusza ma jeszcze inne znaczenie.. c) deklaracja pomocy boskiej w powrocie wojownika do Itaki.. a) przemówienie młodzieńca.. Telemach poznaje ojca.. Tułaczce Odyseusza w całości poświęcony jest epos Homera - Odyseja .Tułaczka Odyseusza 1.. Kraina Lotofagów.. TEMAT 2: Od przygody do przygody, lecz stale daleko do domu rodzinnego - tułaczka Odyseusza.20) Imię córki Alkinoosa, królewny, która zaopiekowała się Odyseuszem: a) Nauzykaa, b) Kora, c) Kalipso.. Wieczerza.. Spotkanie z Nauzykaą, córka króla Feaków.. Po zakończonej wojnie trojańskiej dwanaście statków Odyseusza rusza w podróż do Itaki.. a) ziele chroniące przed czarami Kirke b) czarodziejską różdżkę c) miecz 15) Kto przepowiedział Odyseuszowi dalszą tułaczkę, powrót do ojczyzny i śmierć, która wyjdzie z morza?Jednym z najsłynniejszych eposów greckich jest "Odyseja" Homera.. 2.Przygody Odyseusza lektura z opracowaniem, Barbara Ludwiczak, Greg, 2017 Wydanie Przygód Odyseusza kompletne bez skrótów i cięć w treści.W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - „pewniak na teście", czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach i na .. Zamieszkiwali ją ludzie żywiący się kwiatami lotosu, kwiaty te powodowały amnezję, Odys jednak ustrzegł się przed nimi..

Plan wydarzeń.

a) litość nad Odysem i informacja o więzieniu go przez Kalipso.. Dotarcie do kraju Lotafagów: a) czarodziejskie lotosy, b) bunt towarzyszy Odyseusza; 4.1) Udział Odysa w wojnie trojańskiej.2) Rejs po morzu Egejskim.3) Przybycie na ląd.4) Spotkanie z Cyklopem - synem boga mórz.5) Żołnierze Odyseusza padają ofiar potwora.6) Upicie się olbrzyma i oślepienie go.7)Podstępne wydostanie się z jaskini i powrót na morze.8) Zemsta… Czytaj dalej →Ułóż plan wydarzeń tułaczka odyseusza 2013-02-07 18:32:12" tułaczka odyseusza" -> plan?. Musiał porzucić wszystko, co kochał i udać się na wojnę pod Troją.. Żołnierze Odyseusza zrabowali tamtejsze miasto, podczas bitwy wiele ludzi Odyseusza zginęło i musiał on uciekać z wyspy.. b) przyczyny tułaczki Odyseusza.. Napotkali jednak niepomyślne wiatry, które zapędziły ich do krainy Kikonów.. 1.Streszczenie mitu o tułaczce Odyseusza.. Wyślij zad.. Podstępne wydostanie się z jaskini i powrót na morze.. Król zaofia- rował się, że zawiezie Odysa do jego ojczyzny.. 21) Odyseusz został przemieniony przez Atenę w: a) żebraka, b) świnię , c) rycerza..

10.Dokładny plan wydarzeń wędrówki Odyseusza.

Pomoc Feaków.. Żołnierze Odyseusza padają ofiar potwora.. W skutek tego jeden ze statków rozbił się na mieliźnie.. Okradzenie Ismaros - miasta: a) atak, b) powrót na brzeg, c) zemsta Kokonów; 3.. Walka z zalotnikami.. Opuszczenie Troi; 2.. Oczami duszy powracał do ojczyzny, jednocześnie zaniedbując swoje obowiązki.. Opieka Ateny.. Odys w mieście: Ismaros w Tracji.. Odyseusz mieszkał w rodzinnej Itace wraz z żoną Penelopą i niedawno urodzonym synkiem Telemachem.. Rozstrzygnij, czy wydarzenie, którego dotyczy tekst 2. było konsekwencją wydarzeń opisanych w tekście 1.Walczy, pracuje, męczy się i wreszcie kiedyś dopływa do brzegu, jakiejś wymarzonej wyspy lub tylko do kresu wędrówki i życia.. Spotkanie z Cyklopem - synem boga mórz.. Zwycięstwo.Cele operacyjne: Po lekcji uczeń potrafi: - redagować plan ramowy wydarzeń, - przekształcać plan ramowy w szczegółowy, - podać treść utworu J. Parandowskiego Tułaczka Odyseusza, - konstruować mapę skojarzeń do słowa podróż, - podawać synonimy wyrazu podróż, - tworzyć mapę mentalną, - czytać tekst ze zrozumieniem.Przydatność 65% Powrót Odyseusza; Plan wydarzeń.. Udział Odysa w wojnie trojańskiej.. Przybycie na ląd.. Śpiący Skawiński został odnaleziony przez Johnsa i natychmiast zwolniony..

Tak rozpoczęła się jego kolejna tułaczka.

Na wyspie Kikonów: - Kikoni mordują 72 ludzi Odyseusza 3.. Burza oddzieliła jego flotę od okrętów Agamemnona.. To wyprawa w głąb siebie, poznanie swoich słabości, odnalezienie i określenie tego, co naprawdę w życiu ważne i wartościowe.81% W rodzinnej Itace - plan wydarzeń 80% Tułaczka Odyseusza - "Odyseja" plan wydarzeń 82% Cechy eposu homeryckiego na przykładzie „Iliady" i „Odysei"Plan wydarzeń.. Rejs po Morzu Egejskim.. Wypłynięcie z łupami spod Troi: - zburzenie miasta 2.. 2012-10-05 20:49:39; Napisz dość ogólny składający się minimum z 6 punktów plan wydarzeń lektury "Kamienie na szaniec"?. a) krowy b) barany c) świnie 14) Co Hermes podarował Odyseuszowi?. Itaka: Rady bogini Ateny (tajemnica).. Gdy już wreszcie, po 10 latach wojna się skończyła był pewien, że najdalej za 2 tygodnie wróci do domu.Plan wydarzeń do opowiadania pt "Tułaczka Odyseusza" zadanie dodane 15 listopada 2010 w Język polski przez użytkownika agus0000 ( 40 ) [Szkoła podstawowa] plan-wydarzeń1.Streść w punktach przebieg wojny trojańskiej 2.Przedstaw plan tułaczki Odyseusza 3.Streść historię rodu labdakidówKról Edyp - plan wydarzeń, Sofokles - Król Edyp - streszczenie i opracowanie klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki ☰ Jesteś w: Król EdypEtapy wędrówki Odyseusza - kraj Lotofagów - uwięzienie w jaskini Polifema - pobyt na wyspie króla wiatrów, Eola - ponowne zbłądzenie na skutek nieposłuszeństwa towarzyszy - na wyspie Lajstrygonów - ludożerców - pobyt na wyspie Kirke - w krainie Kimeryjczyków (zejście przez Odysa do krainy zmarłych) - na wyspie Syren - przeprawa przesmykiem między Skyllą i Charybdą - na .Długi, krzepiący sen Odyseusza..

2011-04-19 16:11:13; Napisz plan wydarzeń z podpunktami jednej przygody z lektury "Przygody Odyseusza" .

Upicie się olbrzyma i oślepienie go.. Zgromadzenie bogów.. Źródło: M. Węcowski, Starożytność klasyczna.. Kolejna wyspa.. Streszczenie tego utworu, podobnie jak opisy bohaterów i plan wydarzeń, mogą się przydać podczas omawiania tej lektury.ITAKA KONIEC Wyspa Feaków Kiedy wody wyrzuciły Odysa na brzeg, powitały go dworzanki i córka Alkinosa - Nauzykaa.. Stało się jednak inaczej i powrót ten trwał 10 lat.. Ćwiczenia źródłowe z historii dla szkół średnich, t. 1, Warszawa 1999, s. 102-103.. Wyspa Kirke Odys razem z załogą popłynęli na wyspę Ajaja, potężnej Wyspa Kimeryjczyków czarodziejki Kirke.Plan wydarzeń.. Atena zamienia Odyseusza w żebraka 21. turniej o rękę Penelopy 22.śmierć zalotników 23.powrót odyseusza do swojej postaci 24. penelopa wita męża po długiej tułaczce a).wspomnienie odyseusza z tułaczki 25. odyseusz wyrusza na kolejna tułaczkę 26.powrót odyseusza i osiedlenie się na stałe w Itace.się w Hiszpanii, a zakończyła się w Afryce […].. a) rady dla Telemacha.. Wizyta Ateny w domu Odysa.. 4.Tułaczka Odyseusza czyli okrężną drogą do domu Opuszczając Troję wojownik ten liczył, że najdalej po dwóch tygodniach powróci do Itaki.. Wypłynięcie statków w morze - Odyseusz wraca do Itaki (Troja, tureckie wybrzeże Morza Śródziemnego) Złupienie miasta Kikonów (Morze Śródziemne) Zjedzenie ziela lotosu przez kilku członków załogi Odysa - utrata pamięci (wybrzeże trackie, Wyspa Lotofagów) Uwięzienie w jaskini i ucieczka (wyspa Cyklopów)13) W co Kirke zamieniła część załogi Odyseusza?. Igrzyska sportowe.. Spotkanie z Penelopą.. Wyspa cyklopów.„Odyseja" Homera opowiada o losach króla Itaki, Odyseusza, jednego z greckich wodzów, biorących udział w oblężeniu i zniszczeniu Troi.. Po opuszczeniu Troi gwałtowna wichura rozdzieliła floty Agamemnona i Odyseusza, kierujące się w stronę Itaki.Zadanie: ułóż plan wydarzeń mit pt tułaczka odyseusza Rozwiązanie:1 troia zostaje zdobyta 2 przebywanie u kikonów 3 przybycie na ląd 4 spotkanie z tubylcami 5 smakowanie lotosu 6 tułaczka po morzu 7 postuj na wyspie 8 spotkanie z cyklopem 9 pogawędka z polifem 10 odyseusz wydłubuje oko cyklopa 11 wydostanie się z jaskini 12 odpływanie i przechwalanki 13 polifem modli się 14 .W tym niezwykłym stanie spędził czas aż do nocy.. Odys dowodził 12 okrętami greckimi.. Opowieść Odyseusza..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt