Charakterystyka antygony ismeny kreona i hajmona
Przedstawienie postaci: córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Eteoklesa i Polinejkesa, pochodzi z rodu Labdakidów, siostrzenica Kreona, narzeczona Hajmona.. Kreon to również, prócz Antygony, czołowa postać dramatu Sofoklesa.. Nie chce pomóc Antygonie w pochówku brata.. Charakterystyka: Nie może zrozumieć uporu i nieczułości ojca.. Poznajemy ją w momencie moralnych rozterek.. ; Antygona to przykład wzorcowej tragedii antycznej.. Kocha go, ale nie potrafi uznać jego argumentów.. Wybiera uczucia.Na pewno kocha swojego syna, Hajmona, ale kiedy ten prosi go o łaskę dla Antygony, jako jego przyszłej żony, Kreon hardo odpowiada, że Antygona nie jest godna miłości Hajmona, a tym bardziej niegodna, by zostać jego żoną.. 2010-03-28 15:17:27Sofokles Antygona - opracowanie.. Jak sama mówi: Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić Podobnie żal jest jej Ismeny, nie chce, aby siostra cierpiała wraz z nią, skoro nic nie zawiniła.. Hajmona i Kreona Ich poglądy ścierają się wprost w .Ogłoszenie przez Kreona Polinejkesa zdrajcą nie było wcale takie oczywiste, poza tym Kreon nie miał moralnego prawa tego robić.. sprzeciwić się władcy.. Kreon po śmierci Edypa, Eteoklesa i Polinejkesa, jako brat żony Edypa, Jokasty, został władcą Teb.W „Antygenie" Sofoklesa pojawia się konflikt pomiędzy Antygona, córką Edypa a siostrą Polinejkesa, Eteoklesa i Ismeny a Kreonem, królem Teb i bratem Jokasty..

Synowie Edypa toczyli wówczas między sobą ...Antygona i Ismena - charakterystyka porównawcza.

Córka Edypa, narzeczona Hajmona syna władcy Koryntu, siostra Ismeny oraz Polinika i Eteoklesa, którzy utracili swe Zycie w bratobójczym starciu.. W utworze poznajemy ją również jako narzeczoną Hajmona.. Jest ona siostrą Ismeny i zmarłego Polinejkesa i Eteoklesa , córką Edypa i Jokasty oraz narzeczoną Hajmona.. 85% Charakterystyka porównawcza Antygony i Ismeny - która z sióstr jest Ci bliższa.Antygona jest córką Edypa i Jokasy.. Rozmowa Hajmona z ojcem - „słowna" walka o narzeczoną.. ANTYGONA - córka Kreona, siostra Hajmona i Ismeny; postać aktywna, wierząca (do Ismeny: A ty znieważaj bogów świętą wolę), stawia czynny opór, kocha brata, ma odwagę sprzeniewierzyć się prawu ludzkiemu; dla niej prawo moralne jest bardzo silne;.Charakterystyka Antygony.. 2010-02-16 19:35:56 Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona .. Przychodzi do Kreona pewien, że ojciec ulegnie jego prośbom.O wyglądzie Antygony i Ismeny wiemy tylko tyle ,że było bardzo piękne.. Tymczasowy „areszt" sióstr - przymusowe zatrzymanie w pałacu.. Osią utworu jest konflikt tragiczny między Kreonem (królem reprezentującym racje państwa) i Antygoną (buntowniczką walczącą o dobro jednostki).. Wobec tego samego wydarzenia - zakazu chowania przez Kreona jednego z braci - Antygona i Ismena zachowują się zupełnie inaczej, choć przecież obie kochały brata, jednej i drugiej był on bardzo bliski.Charakterystyka Antygony i Kreona..

Antygona przyznaje się do popełnionego czynu i nie wstydzi się tego.Kreon - charakterystyka szczegółowa.

Nakazuje niemal Hajmonowi, by pogardzał Antygoną jak wrogiem królestwa.Kreon jest jednym z kluczowych bohaterów tragedii Sofoklesa zatytułowanej "Antygona".Zostawał on dwa razy władcą Teb: po raz pierwszy, gdy Lajos, mąż jego siostry, został zabity przez jakiegoś tajemniczego człowieka (później okazało się, że był nim Edyp), po raz wtóry, gdy Edyp zrzekł się korony.Miał on żonę Eurydykę oraz syna Hajmona.Antygony i Ismeny Ismena - siostra głównej bohaterki nie podziela początkowo jej poglądów.. Wygląd: brak informacji w utworze.. Dwie córki Edypa, Antygona i Ismena, są zestawione ze sobą w dramacie na zasadzie kontrastu.. Antygona to jedna z trzech sztuk Sofoklesa opowiadających o rodzie Labdakidów.. Autor zaczerpnął fabułę z mitologii.. O pomoc prosi Ismenę tylko raz, gdy ta się nie zgadza, później stanowczo odrzuca jej przyznanie się do winy, i bierze całą odpowiedzialność na siebie.Antygona jest córką króla Edypa z rodu Labdakidów naznaczonego straszliwą klątwą.. Treść.. Kierowała się uczuciem oraz prawami boskimi, w przeciwieństwie do Kreona, który uważał prawa ludzkie za najważniejsze.. Tron w Tebach obejmował dwukrotnie - pierwszy raz po śmierci Lajosa, którego uśmiercił Edyp i ponownie - po ustąpieniu Edypa, gdy ów zrozumiał sens przepowiedni..

Jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesie i Eteoklu.Jest młodą dziewczyną narzeczoną Hajmona.Antygona jest pełna dumy rodowej, porywcza i łatwo wybuchająca, zdecydowana i energiczna, jest zuchwała i odważna Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie.Charakterystyka Antygony i kreona.

Wezwanie Ismeny i oskarżenie jej o „współudział" w pochówku.. Antygona musi dokonać wyboru między dwiema racjami, które obie są ważne i sprzeczne ze sobą.. Wyrok na Antygonę.. Filmy.. Antygona reprezentuje postawę osoby, które zawsze postępuje zgodnie ze swoimi zasadami, choćby te zasady .Charakterystyka Kreona, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanie.. Tytułową bohaterką dramatu Sofoklesa pt. „ Antygona " jest właśnie Antygona z rodu Labdajkidów, córka Edypa i Jokasty.. To również siostra Polinejkesa, Eteoklesa i Ismeny oraz narzyczoną Hajmona przyszłego króla Teb.. Antygona jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesa i Eteokla.. Życiorys: brak informacji w utworze.. Wbrew zakazowi władcy decyduje się na pochowanie brata, wiedząc, że czeka ją za to śmierć.. Jako kochająca córka opiekowała się ociemniałym ojcem aż do jego śmierci.4.. 10.Charakterystyka Antygony lub Kreona 2009-10-23 16:13:16 Pdaj argumenty i je rozwiń oskarżając Kreona .. poleca 79% 2295 głosów.. Antygona i Ismena są córkami kazirodczego związku Edypa i Jokasty, siostrami poległych w bratobójczej walce Eteoklesa i Polinejkesa, a także ostatnimi potomkiniami obarczonego klątwą rodu Labdakidów.. Pochować brata, który został ogłoszony zdrajcą, czy też usłuchać rozkazu swojego stryja - Kreona, który jest aktualnym władcą Teb.. Droga Antygony do miejsca kaźni (Lament).. Gdyby Antygona nie pochowała brata, mogłaby więc ściągnąć na siebie gniew bogów.Antygona - córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa, narzeczona Hajmona.. Młoda, odważna, zbuntowana wobec zakazu Kreona.. Jest ona młodą dziewczyną, narzeczoną Hajmona.. Kieruje się strachem, bojaŹnią o własne życie, czuje się za słaba, by przeciwstawić się rozkazowi Kreona, chce być w zgodzie z prawem.. Antygona - młoda kobieta, która miała w sobie na tyle odwagi, aby sprzeciwić się wielkiemu Kronosowi (On nie ma nad moimi prawa) i złamać jego nakaz.ANTYGONA - córka Kreona, siostra Hajmona i Ismeny; postać aktywna, wierząca (do Ismeny: A ty znieważaj bogów świętą wolę), stawia czynny opór, kocha brata, ma odwagę sprzeniewierzyć się prawu ludzkiemu; dla niej prawo moralne jest bardzo silne; uparta, konsekwentna w działaniu, przekonana o słuszności swego postępowania, nie działa pod wpływem .Antygonę cechowała przede wszystkim odwaga.. Za wyborem Antygony stoją prawa boskie, które nakazują grzebać zmarłych.. Jest ona młodą dziewczyną, narzeczoną Hajmona.Charakterystyka Ismeny.. Jest ojcem Hajmona i mężem Eurydyki.. Charakteryzuje ją niespotykane oddanie rodzinie.. Jako kochająca siostra, wierna prawu boskiemu, czuje się zobowiązana do .Charakterystyka postaci Kreona..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt