Plan wydarzeń katarynka 1 relacja narratora o losach bohatera
Przedstawienie niewidomej dziewczynki.. Nowela to krótki, zwięzły jednowątkowy utwór pisany prozą z wyraźnie zaznaczonym punktem kulminacyjnym( moment najwyższego napięcia, w którym rozstrzygają się losy bohaterów) i zakończony puentą( wyraziste, często zaskakujące zakończenie utworu).. Przyjęcie nowego dozorcy1.. Wtedy zobaczył widok niezwykły.Zgodnie z misją, Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby dostarczać rzetelne i sprawdzone treści edukacyjne.. Streszczenie.. Wędrowni grajkowie przemieszczali się z katarynką po ulicach,Utwór „ Katarynka" napisany jest wierszem / prozą.. Ten przenośny instrument zrobił wielką furorę w miastach europejskich.Czas i miejsce akcji „Katarynki" ostatnidzwonek.pl, opracowanie i streszczenie.. Pan Tomasz i jego nowa sąsiadka; obserwacje dziecka.. - Przedstawianie postaci.- zainteresowania - ocena postaci Zastanówcie się, jak zaprezentować postać pana Tomasza?Napiszcie charakterystykę mecenasa wg powyższych punktów.. Uwaga: poniższe zadania (notatkę o pisarzu, świat przedstawiony, bohaterowie, plan wydarzeń) można uzupełnić, wydrukować i wkleić do zeszytu.Dla chętnych : Narysuj katarynkę.. Przypominamy plan charakterystyki postaci.. Obserwowanie nowych sąsiadów 3.. Losy pana Tomasza (element retrospektywny, poznany z relacji narratora):a) Młodość Tomasza i powodzenie u kobietb) Kariera mecenasa i flirty z wieloma kobietamic) Urządzanie mieszkania i poszukiwanie żonyd) Poświęcanie wolnego czasu sztuce i muzyce oraz nienawiść do kataryneke) Starość Tomasza i spotk.Katarynka - Plan wydarzeń..

Katarynka - plan wydarzeń, 1.

Sposób spędzania dnia przez pana Tomasza 4.. Świat przedstawiony.. Pojawienie się kataryniarza 7.. Odczytaj głośno wiersz s. 162.. Projekcja wstecz- powrót do czasów młodości pana Tomasza (relacja narratora); informacja o niechęci głównego bohatera do katarynkowych melodii.Katarynka - plan wydarzeń 1.. Katarynkę - mechaniczny instrument grający - prawdopodobnie wynalazł i skonstruował na początku XVIII wieku Włoch Giovanni Barberi z Modeny.. Historia niewidomej dziewczynki a) Choroba b) Oswajanie się z kalectwem 6.. Oblicz masę molową metalu.Katarynka - streszczenie utworu Bolesława Prusa.. Przedstawienie pana Tomasza.. Zgromadzenie informacji o katarynce.. Niezwykle oburzony mecenas rzucił się do okna.. Historia pana Tomasza i niewidomej, ośmioletniej dziewczynki jest długa / krótka.. Wszystkie zdarzenia .Podczas elektrolizy stopionego bromku pewnego trójwartościowego metalu na katodzie elektrolizera otrzymano 8,4 g metalu, zaś na jego anodzie powstało 1,3545 *10^ 23 cząsteczek niemetalu.. Przedstawienie pana Tomasza.. Akcja Katarynki rozgrywa się w ………………….. Projekcja wstecz- powrót do czasów młodości pana Tomasza (relacja narratora); informacja o niechęci głównego bohatera do katarynkowych melodii.1..

Wszystkie zdarzenia mają ...Plan wydarzeń.

Zajęcie się sprawą sądową i wiążący z nią brak czasu 6.. Akcja Katarynki rozgrywa się w ………………….. Temat: Jak żył pan Tomasz i dlaczego nie lubił katarynek?. - Relacja narratora o losach bohatera:, a) - młodość pana Tomasza i jego powodzenie u kobiet,, b) - kariera mecenasa,, c) - wynajęcie obszernego mieszkania,, d) - poszukiwanie kandydatki na żonę,, e) - miłość do sztuk pięknych,, f) - urządzanie wieczorów koncertowych,, g) - dziwactwo starszego pana - nienawiść do katarynek i kataryniarzy,, h) - opłacanie stróża za .Bohaterowie • Pan Tomasz i niewidoma dziewczynka (postacie pierwszoplanowe) • matka dziewczynki, stróż Kazimierz i Paweł oraz lokaj (postacie drugoplanowe i epizodyczne)1.. Projekcja wstecz- powrót do czasów młodości pana Tomasza (relacja narratora); informacja o niechęci głównego bohatera do katarynkowych melodii.. Ten przenośny instrument zrobił wielką furorę w miastach europejskich.. Uzupełnij tekst właściwymi wyrazami.. Uzupełnij tekst właściwymi wyrazami.. Uzmysłowienie kalectwa, które dotknęło dziecko 5.. Przedstawienie pana Tomasza.. a) Zapoznaj się z historią mechanicznego instrumentu : Informacje o katarynce.. Przedstawienie pana Tomasza a) Pan Tomasz w młodości b) Poszukiwania żony c) Pan Tomasz w dojrzałym wieku 2..

Decyzja pana Tomasza 1.Katarynka - streszczenie, plan wydarzeń.

Wszystko co trzeba wiedzieć o utworze Katarynka Bolesława Prusa znajdziecie na streszczenia.pl.Takie ćwiczenia są potrzebne do tego, aby potem wykorzystać je do tworzenia planów twórczych, czyli takich, do realizacji których przystąpimy w przyszłości.. Katarynka - streszczenie plan.. Streszczenie Nowela rozpoczyna się opisem mężczyzny który p…W ciekawy sposób przedstawione dalsze losy bohaterów lektury "Katarynka".Karta-pracy-nr-2 - Katarynka - dokument [*.docx] Karta pracy: Plan wydarzeń noweli Katarynka Bolesława Prusa Dopisz brakujące punkty planu wydarzeń.1.. Dodatkowe oznaczenie "Sprawdzona treść" wskazuje, że dany materiał edukacyjny został zweryfikowany przez Redakcję lub ekspertów współpracujących z serwisem.. Zastanów się teraz jaki był najważniejszy moment w utworze.Katarynka powstała w 1881 r. jako jedno z ważniejszych ogniw w bogatej twórczości nowelistycznej Prusa.. .zapoznaliście się ze światem przedstawionym "Katarynki", teraz przechodzimy do bohaterów utworu.. Jednak rozmyślania przerwał mu niezwykle mocny, świdrujący dźwięk katarynki.. Poza tym w lekturze nie ma dużo bohaterów oraz brak opisów przyrody .W związku z tym „Katarynka" należy do gatunku literackiego, który nazywamy NOWELĄ .. Liczba bohaterów pojawiających się w „ Katarynce" jest ograniczona / duża..

Wprowadzenie bohatera - pana Tomasza - i przedstawienie jego stosunku do katarynek 2.

Sprowadzenie się do kamienicy nowych lokatorek 5.. Weryfikacja tekstu odbywa się na następujących poziomach:Zobacz 4 odpowiedzi na zadanie: Plan wydarzeń "Katarynki" ?. Akcja noweli rozgrywa się w II połowie XIX wieku w Warszawie.Wspomniana jest ulica Miodowa, po której co dzień około południa spacerował pan Tomasz: „trzydzieści lat chodził ulicą Miodową i nieraz myślał, że się na niej wiele rzeczy zmieniło".. Narrator wyraża / nie wyraża swoich opinii i komentarzy.Temat: „Katarynka"- spotkanie z lekturą i jej autorem.. Znajdziesz tutaj niezbędne informacje o autorze, genezę i treść utworu, charakterystykę postaci, szczegółowy plan wydarzeń, analizę problematyki dzieła oraz omówienie głównych wątków i motywów literackich pojawiających się w utworze.. 16.04 (czwartek) język polski klasa 7 b Temat: Tęsknota za ojczyzną w wierszu Cypriana Norwida Moja piosnka[II].. Pewnego razu, bohater zajmował się sprawą, w której miał udzielić porady.. Akcja jest zwarta / przepełniona wieloma epizodami.. Zaskakujące odkrycie kalectwa .• Katarynka to utwór niewielkich rozmiarów, posiadający jeden główny wątek.. Jest to utwór, w którym autor Lalkidaje wyraz swoim zainteresowaniom społecznym, tworząc przy tym interesujący portret dziecięcy.Jeden z tych przywoływanych na dowód jego niezwykłej umiejętności „ożywiania" małoletnich bohaterów.Losy pana Tomasza (element retrospektywny, poznany z relacji narratora):a) Młodość Tomasza i powodzenie u kobietb) Kariera mecenasa i flirty z wieloma kobietamic) Urządzanie mieszkania i poszukiwanie żonyd) Poświęcanie wolnego czasu sztuce i muzyce oraz nienawiść do kataryneke) Starość Tomasza i spotk.Katarynka - plan wydarzeń, 1.Informacje o katarynce Katarynkę - mechaniczny instrument grający - prawdopodobnie wynalazł i skonstruował na początku XVIII wieku Włoch Giovanni Barberi z Modeny.. Obserwacje narratora dotyczące życia młodego małżeństwa, mieszkającego naprzeciwko: szczęśliwe życie, wspólna praca; choroba męża, wizyty lekarza, zwolnienie służącej, dzielność i upór żony, wiara w możliwość wyzdrowienia małżonka; podstęp małżonków, śmierć męża.. Analizuj i interpretuj tekst liryczny oraz obraz Bociany (Karta pracy 1, ćwiczenia s.163) Karta pracy 1 Tęsknota za .Utwór B. Prusa ,,Katarynka" jest nowelą.. Przedstaw zebrane informacje o Norwidzie..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt